Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kamienica z warszawskiego Powiśla wpisana do rejestru zabytków

0
Podziel się:

Warszawa wzbogaciła się o kolejny zabytek. Jak poinformował Wojewódzki
Urząd Ochrony Zabytków, do rejestru wpisana została przedwojenna kamienica znajdująca się przy Alei
3 Maja na Powiślu .

Warszawa wzbogaciła się o kolejny zabytek. Jak poinformował Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków, do rejestru wpisana została przedwojenna kamienica znajdująca się przy Alei 3 Maja na Powiślu .

W budynku z 1931 roku zachowało się wiele elementów pierwotnego wystroju i konstrukcji. Według Moniki Dziekan, rzeczniczki Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie, kamienica znalazła się w rejestrze obiektów zabytkowych ze względu na jej walory artystyczne i historyczne.

"Do dziś zachowało się wiele elementów pierwotnego wystroju kamienicy: schody z lastriko, metalowa balustrada przy schodach z drewnianym uchwytem, sprawna winda oraz elementy zabytkowej stolarki, np. drzwi do niektórych mieszkań" - wylicza Dziekan.

Drugim czynnikiem warunkującym wpisanie budynku do rejestru są jego walory historyczno-architektoniczne. Kamienicę zaprojektował warszawski architekt Wacław Weker, a sam budynek wzniesiono w duchu tzw. funkcjonalizmu.

"Weker był przedstawicielem funkcjonalizmu awangardowego. Istotą tego nurtu było nadanie budynkowi i mieszkaniom jak największej funkcjonalności. Konfiguracja mieszkania miała należeć w istocie do zamieszkujących go ludzi, którzy mogli w dość dowolny zmieniać jego rozkład. Funkcjonaliści chcieli, by w bryle budynku umieścić jak największą ilość mieszkań, przy jednoczesnej redukcji ozdobników. Kamienica przy Alei 3 Maja świetnie wpisuje się w ramy tego konkretnego stylu" - powiedziała PAP prof. Małgorzata Omilanowska z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk, która mieszka w opisywanej kamienicy.

Kamienica powstała w roku 1931. W latach 1934-1944 mieszkała w niej aktorka Mieczysława Ćwiklińska. Podczas okupacji budynek został włączony w obręb tzw. dzielnicy niemieckiej. Do zamieszkanych przez Polaków mieszkań zostali dokwaterowani Niemcy. "Podczas Powstania Warszawskiego w jedną z klatek trafiła niemiecka bomba, jednak pozostałe dwie zachowały się w dość dobrym stanie. Na tyle dobrym, że wiosną 1945 roku do budynku zaczęli wracać przedwojenni mieszkańcy" - wyjaśniła prof. Omilanowska.

Architekt Wacław Weker był autorem projektów wielu innych warszawskich budynków m.in. domu Sióstr Urszulanek u zbiegu ulic Dobrej i Wiślanej, kamienicy przy ul. Wiejskiej 14, Kolonii Lubeckiego na warszawskiej Ochocie oraz budynków przy Alei Wojska Polskiego na Żoliborzu. Wymienione budowle przetrwały wojnę, a kamienica przy Wiejskiej i budynki przy Alei Wojska Polskiego także figurują na liście obiektów zabytkowych.

Weker był członkiem Spółdzielni Mieszkaniowej 3 Maja, która zleciła mu zaprojektowanie kamienicy. Oryginalny projekt budynku do dziś przechowywany jest w archiwum spółdzielni. (PAP)

maz/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)