Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kandydaci na członków rady nadzorczej PKN Orlen

0
Podziel się:

Do PKN Orlen wpłynęły trzy kandydatury na członków rady nadzorczej spółki,
której skład na nową kadencję zostanie ustalony podczas Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia
Akcjonariuszy 25 czerwca.

Do PKN Orlen wpłynęły trzy kandydatury na członków rady nadzorczej spółki, której skład na nową kadencję zostanie ustalony podczas Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy 25 czerwca.

Jak podał w czwartek płocki koncern, od Aviva PTE Aviva BZWBK SA wpłynęło zgłoszenie kandydatury Artura Gabora, natomiast od Marty Rybickiej, działającej w imieniu akcjonariuszy mniejszościowych, zgłoszenie kandydatury Dariusza Zawiślaka i Jacka Karczewskiego.

Według PKN Orlen, zgodnie ze złożonymi oświadczeniami, Zawiślak i Karczewski spełniają wymagania niezależnego członka rady nadzorczej spółki.

Gabor ukończył wydział prawa Uniwersytetu Warszawskiego i wydział ekonomii University College London. Był m.in. dyrektorem fuzji i akwizycji w General Electric Capital (Europa Środkowa i Rosja) oraz dyrektorem sektora finansowego w IBM Polska Business Consulting Services. Obecnie zajmuje się doradztwem inwestycyjnym i gospodarczym w Gabor and Gabor. Jest członkiem American Chamber of Commerce Polskiego Instytutu Dyrektorów oraz rad nadzorczych: Orbis, Energopol Katowice i Grupa Lew.

Zawiślak ukończył zarządzanie na wydziale ekonomicznym warszawskiej Wyższej Szkoły Społeczno-Ekonomicznej oraz podyplomowe studia Executive MBA w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i zarządzania im. Leona Koźmińskiego. Studiował również w warszawskiej Akademii Teatralnej i łódzkiej PWSFTViT. Był członkiem założycielem Polskiej Akademii Filmowej. W latach 2008-09 zajmował się zarządzaniem funduszami koncernów sektora bankowego i ubezpieczeniowego w Nowym Jorku (USA), w tym akcjonariuszy Banku Wachovia. Jest członkiem zarządu spółek związanych z mediami.

Karczewski jest m.in. absolwentem wydziału nauk społecznych Instytutu Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego oraz podyplomowego studium ochrony środowiska na wydziale biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jest trenerem i konsultantem z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi, właścicielem firmy doradztwa personalnego. Od 2006 r. jest prezesem stowarzyszenia Ptaki Polskie, organizacji pożytku publicznego, zajmującej się ochroną przyrody, szczególnie ptaków i ich siedlisk.

Zgodnie z obecnym statutem PKN Orlen rada nadzorcza spółki może liczyć od 6 do 9 członków, w tym co najmniej 2 członków niezależnych, spełniających warunek, iż nie są m.in. pracownikami oraz członkami władz nadzorczych lub zarządzających podmiotu dysponującego liczbą 5 proc. albo więcej głosów na Walnym Zgromadzeniu płockiego koncernu, sami też nie posiadają takiej liczby głosów.

Podczas obrad ZWZA płockiego koncernu rozpatrzone zostanie roczne sprawozdania z działalności spółki i jej grupy kapitałowej oraz sprawozdania finansowe za 2009 r. Podjęte zostaną także decyzje w sprawie podziału zysku za 2009 r. oraz udzielenia absolutorium członkom rady nadzorczej i zarządu płockiego koncernu. W porządku obrad znalazł się również punkt, dotyczący zmiany statutu spółki.

W radzie PKN Orlen zasiadają obecnie: przewodniczący - Maciej Mataczyński, Piotr Wielowieyski, Grzegorz Borowiec, Jarosław Stanisław Rocławski i Angelina Sarota - wszyscy zgłoszeni przez SP, a także Marek Karabuła i Krzysztof Kołach - obaj zgłoszeni przez Naftę Polską i Janusz Zieliński - zajmuje on miejsce przedstawiciela SP, o którego powołaniu i odwołaniu, zgodnie ze statutem spółki, decyduje sam resort bez udziału innych akcjonariuszy.

Status niezależnych członków rady płockiego koncernu posiadają: Kołach, Wielowieyski i Zieliński.

Według ostatnich danych z lutego 2010 r., Skarb Państwa posiada 27,52 proc. akcji PKN Orlen, ING OFE - 5,17 proc., Avila OFE - 5,08 proc., natomiast 62,22 proc. pozostali akcjonariusze. (PAP)

mb/ drag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)