Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kandydaci SLD-UP zarejestrowani we wszystkich okręgach wyborczych

0
Podziel się

Koalicyjny komitet wyborczy SLD-UP
zarejestrował listy kandydatów na eurodeputowanych we wszystkich
trzynastu okręgach - poinformował na konferencji prasowej w środę
Janusz Zemke (SLD).

bEiaRdud

Koalicyjny komitet wyborczy SLD-UP zarejestrował listy kandydatów na eurodeputowanych we wszystkich trzynastu okręgach - poinformował na konferencji prasowej w środę Janusz Zemke (SLD).

"Listy SLD-UP zostały zarejestrowane we wszystkich trzynastu okręgach. Mamy wszędzie pełną pulę dziesięciu kandydatów, co oznacza, że razem w eurowyborach będzie kandydowało z naszych list 130 osób" - mówił Zemke.

Jak dodał, pod listami kandydatów SLD-UP podpisało się prawie 240 tys. osób. "Pięć lat temu takich podpisów mieliśmy około 85 tys." - powiedział Zemke.

bEiaRduf

Obecny na konferencji prasowej szef klubu Lewicy Wojciech Olejniczak nawiązał do rozpoczynającego się w środę w Warszawie kongresu Europejskiej Partii Ludowej (EPL).

"Z jednej strony politycy PO uważają, że rozpoczynający się dziś w Warszawie kongres EPL nie ma nic wspólnego z kampanią wyborczą Platformy przed wyborami do PE. Z drugiej strony podkreślają, że wielu liczących się polityków europejskich przyjechało do Warszawy" - mówił.

Jak dodał, to prawda, że jest tam kilku polityków, którzy sprawują władze w swoich krajach. "Ale to nie jest cała wierchuszka europejska" - podkreślił Olejniczak. Jak zaznaczył, w Warszawie nie ma polityków, którzy sprawują władzę np. w Hiszpanii, Portugalii, Austrii. "Nie ma też na tym kongresie premiera Wielkiej Brytanii Gordona Browna, który przebywał w czwartek w Warszawie na spotkaniu bilateralnym" - zauważył.

"Chcę podkreślić, że to nie jest tak, że Europą rządzą tylko chadecy i to nie jest tak, że w przyszłości w PE mają być reprezentowani tylko i wyłącznie konserwatyści. To byłoby bardzo złe i bardzo fałszywe" - podkreślił szef klubu Lewicy.

bEiaRdul

Jak mówił "Polska powinna być reprezentowana w PE przez lewicę i reprezentację SLD-UP". Jego zdaniem daje to gwarancję realnego wpływu polskich eurodeputowanych na działania PE poprzez "największą frakcję w następnej kadencji PE, czyli frakcję socjaldemokratyczną".

Na początku czerwca br. obywatele UE wybiorą swoich przedstawicieli do PE. W Polsce eurowybory odbędą się 7 czerwca.

Obecnie największą frakcję polityczną w PE tworzy Europejska Partia Ludowa (Chrześcijańscy Demokraci) wraz z Europejskimi Demokratami. Drugą w kolejności jest Grupa Socjalistyczna (PES). Polscy europosłowie wybrani z list SLD należą do grupy socjalistycznej, eurodeputowani PO do chadeckiej. PAP)

mzk/ par/ gma/

bEiaRduG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)