Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kandydat do nominacji prezydenckiej Republikanów pochodzi z Polski

0
Podziel się

Pierwszym republikańskim politykiem, który oficjalnie zgłosił swoją
kandydaturę do nominacji prezydenckiej w wyborach w USA w 2012 roku jest były gubernator stanu
Minnesota, Tim Pawlenty. Ma on polsko-niemieckie korzenie etniczne.

bEhJuvmd

Pierwszym republikańskim politykiem, który oficjalnie zgłosił swoją kandydaturę do nominacji prezydenckiej w wyborach w USA w 2012 roku jest były gubernator stanu Minnesota, Tim Pawlenty. Ma on polsko-niemieckie korzenie etniczne.

Pawlenty ogłosił, że zakłada tzw. komitet eksploracyjny, zespół do badania szans prezydenckich, co jest zwykle pierwszym krokiem do startu w wyborach. Inni republikańscy pretendenci do Białego Domu ograniczają się jak dotąd do dwuznacznych sugestii, że zamierzają kandydować.

Według sondaży, Pawlenty ma na razie poparcie poniżej 10 procent wśród republikańskich wyborców, ale zdaniem ekspertów, będzie ono rosnąć. Dotychczasowi faworyci: była kandydatka na wiceprezydenta Sarah Palin, były przewodniczący Izby Reprezentantów Newt Gingrich, były gubernator stanu Massachusetts Mitt Romney i były gubernator stanu Arkansas Mike Huckabee mają znaczny elektorat negatywny.

bEhJuvmf

50-letni Pawlenty pochodzi z polsko-niemieckiej rodziny katolickiej (Pawlenty-Oldenburg) ze strony matki. Urodził się w St. Louis w stanie Missouri. Jego ojciec był kierowcą ciężarówki, matka zmarła, kiedy Tim miał 16 lat. Pawlenty był najmłodszym z ich pięciorga dzieci i pierwszym w rodzinie, który poszedł na uniwersytet.

Uchodzi za umiarkowanego Republikanina, co daje mu szanse na przyciągnięcie wyborców niezależnych. Ogłaszając zamiar kandydowania oświadczył, że chce się skupić na poprawie stanu gospodarki, redukcji bezrobocia i deficytu budżetowego oraz zmniejszeniu ingerencji rządu w życie ekonomiczne. Podkreślił, że ma robotnicze pochodzenie.

Z Waszyngtonu Tomasz Zalewski (PAP)

tzal/ ap/

bEhJuvmG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)