Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kapica: stawka akcyzy na tytoń - jedną z najniższych w Europie

0
Podziel się

Stawka akcyzy na tytoń do palenia jest w Polsce jedną z najniższych w
Europie. Jest niższa niż w Rumunii, na Słowacji, w Czechach i porównywalna do Węgier - powiedział w
środę w Sejmie wiceminister finansów Jacek Kapica.

bEiLSBcR

Stawka akcyzy na tytoń do palenia jest w Polsce jedną z najniższych w Europie. Jest niższa niż w Rumunii, na Słowacji, w Czechach i porównywalna do Węgier - powiedział w środę w Sejmie wiceminister finansów Jacek Kapica.

W środę w Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. We wtorek sejmowa Komisja Finansów Publicznych poparła propozycję rządu, zakładającą wprowadzenie 4-proc. podwyżki akcyzy na papierosy.

Jak zaznaczył w środę Kapica, projekt zakłada, że stawka akcyzy na tytoń będzie stanowiła 66 proc. stawki akcyzy na wyroby tytoniowe. "Nie ma to wpływu na skalę przemytu, z tego względu, że tytoń do palenia nie konkuruje z przemytem, tylko z tańszymi papierosami" - zaznaczył. Kapica odpowiadał na pytania posła Andrzeja Szlachty (PiS) o udział szarej strefy w obrocie tytoniem.

bEiLSBcT

Sejm skierował jednak projekt ponownie do komisji finansów z publicznych, bo klub PiS złożył do projektu poprawkę, zgodnie z którą zapisy ustawy miałyby obowiązywać od 1 stycznia 2013 roku. Kapica powiedział, że przyjęcie poprawki spowoduje, iż do budżetu wpłynie m.in. 16 mln zł mniej z tytułu przychodów z podatku akcyzowego.

Zgodnie z uzasadnieniem rządu do projektu, zmiany w ustawie o podatku akcyzowym są związane z koniecznością wdrożenia do polskiego prawa dyrektywy unijnej. Jej zapisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2011 r.

Dyrektywa przewiduje, że w 2014 r. akcyza ma wynieść co najmniej 60 proc. tzw. średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży, nie mniej jednak niż 90 euro za 1000 sztuk. Polska uzyskała zgodę, by minima te osiągnąć w 2018 r. Jednak pierwsza, 4-proc. podwyżka ma nastąpić już w przyszłym roku.

Według projektu, od przyszłego roku stawka akcyzy na papierosy będzie wynosiła 158,36 zł za 1 tys. sztuk papierosów, a procentowa - 31,41 proc. W przypadku tytoniu do palenia będzie to odpowiednio: 102,32 zł za każdy kilogram i 31,41 proc. Jeśli chodzi o cygara i cygaretki, stawka kwotowa ma wynieść 244,40 zł za 1 tys. sztuk.

bEiLSBcZ

Zdaniem firm tytoniowych, podwyżka w przypadku najtańszych papierosów faktycznie wyniesie nie 4 proc., ale 10 proc. Podano, że obecnie VAT i akcyza od najtańszych na rynku papierosów stanowi ponad 80 proc. ich ceny, a od najdroższych - 69 proc. Przedstawiciele firm tytoniowych wskazują, że przemyt stanowi ok. 20 proc. sprzedawanych papierosów, a po podwyżce będzie jeszcze większy.

Planowany wzrost akcyzy na papierosy ma przynieść budżetowi 233 mln zł. MF zakłada przy tym, że w wyniku wzrostu podatku może nastąpić 2,5-proc. spadek sprzedaży papierosów. Z kolei wzrost o 4 proc. podatku na tytoń do palenia da budżetowi 16,2 mln zł dodatkowych wpływów, natomiast w przypadku cygar i cygaretek nie będzie miał znaczącego wpływu.

Projekt przewiduje także doprecyzowanie definicji papierosów, odpadów tytoniowych oraz cygar i cygaretek. Ma to na celu wyeliminowanie nieprawidłowości związanych z interpretacją przepisów. (PAP)

luo/ je/

bEiLSBdu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)