Notowania

projekt
24.11.2009 19:28

Kapica: za tydzień możliwe rozpatrzenie projektu noweli ustawy hazardowej

Wiceminister finansów Jacek Kapica powiedział we wtorek PAP, że ma nadzieję, iż na najbliższym posiedzeniu rząd zajmie się projektem nowelizacji ustawy hazardowej. Dokument przewiduje, że tylko zarejestrowane w Polsce firmy bukmacherskie, działające oraz płacące podatki w kraju, będą mogły urządzać zakłady wzajemne za pośrednictwem internetu.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Wiceminister finansów Jacek Kapica powiedział we wtorek PAP, że ma nadzieję, iż na najbliższym posiedzeniu rząd zajmie się projektem nowelizacji ustawy hazardowej. Dokument przewiduje, że tylko zarejestrowane w Polsce firmy bukmacherskie, działające oraz płacące podatki w kraju, będą mogły urządzać zakłady wzajemne za pośrednictwem internetu. *

"Taki mamy plan. Jeśli uda się dzisiaj dokonać uzgodnień, to skierujemy dokument na posiedzenie komitetu (stałego rady ministrów - PAP)" - powiedział Kapica. Zaznaczył jednak, że to nie od niego zależy kiedy, projekt trafi pod obrady Rady Ministrów.

Jak wyjaśnił, jeszcze we wtorek o godz. 20 w kancelarii premiera rozpocznie się konferencja międzyresortowa w sprawie projektu.

Zdaniem wiceministra, nowe przepisy mogłyby wejść w życie na początku maja 2010 roku.

Projekt dotyczy kwestii technicznych i informatycznych i musi być przedmiotem notyfikacji UE. Ponieważ proces ten może potrwać najkrócej trzy miesiące, regulacje te wyłączono z "projektu bazowego" (ustawy o grach hazardowych - PAP).

Wiceminister pytany w ubiegłym tygodniu przez dziennikarzy, dlaczego rząd zmienił zdanie co do zapowiadanego wcześniej wprowadzenia zakazu hazardu w internecie, wyjaśnił, że temat ten był przedmiotem rozmowy premiera Donalda Tuska z przewodniczącymi klubów parlamentarnych w Sejmie. Stanowisko przewodniczących - jak mówił Kapica - nie było negatywne.

Dodał, że hazard np. w kasynach internetowych czy internetowych salonach będzie nadal nielegalny. Powiedział ponadto, że nielegalne strony internetowe oferujące hazard internetowy będą blokowane przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Ma być prowadzony tzw. rejestr stron i usług niepożądanych, w tym służących do oszustw finansowych czy nielegalnego hazardu.

Kapica dodał wtedy, że zagraniczne firmy bukmacherskie, które będą chciały działać w Polsce, np. w internecie, będą musiały założyć tu swój oddział, stronę na polskim serwerze z polską domeną i odprowadzać podatki do polskiego budżetu. Będą miały obowiązek wprowadzenia zabezpieczeń, które zapobiegną udziałowi w zakładach osób do 18. roku życia.

Wytłumaczył też, że projekt dopuszcza także informowanie o sponsoringu firm urządzających zakłady wzajemne. Pytany, dlaczego rząd zdecydował się na takie rozwiązanie, wyjaśnił, że ewentualne wprowadzenie zakazu informowania o sponsoringu objęłoby także Totalizator Sportowy, który działa na rynku zakładów wzajemnych. (PAP)

luo/ stk/ mzk/ drag/ mag/

Tagi: projekt, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz