Notowania

lotnictwo w polsce
27.05.2012 07:50

Kapitan Wrona odebrał tytuł Honorowego Obywatela Leszna

Tytuł nadano pilotowi w uznaniu dla niezwykłych umiejętności lotniczych, odpowiedzialności i troski o dobro powierzonych jego opiece pasażerów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PhillipC/CC/Flickr)

Kapitan Tadeusz Wrona, pilot Boeinga 767, który w listopadzie ubiegłego roku awaryjnie lądował na warszawskim lotnisku, odebrał w sobotę w Lesznie tytuł honorowego obywatela miasta. Godność nadali mu radni miejscy już kilka dni po lądowaniu.

Tytuł nadano pilotowi _ w uznaniu dla niezwykłych umiejętności lotniczych, odpowiedzialności i troski o dobro powierzonych jego opiece pasażerów _.

Tadeusz Wrona odbierając wyróżnienie stwierdził, że nadano mu je _ na wyrost _, ale postara się na nie zasłużyć. Wraz z tytułem Wrona odebrał też symboliczny klucz do bram miasta.

Boeing 767 Polskich Linii Lotniczych LOT wylądował awaryjnie na warszawskim lotnisku 1 listopada. Maszyna nie mogła wysunąć podwozia i lądowała _ na brzuchu _. Na pokładzie było 220 pasażerów i 11 członków załogi; nikt nie został ranny. Już kilka dni później leszczyńscy radni zdecydowali o przyznaniu kapitanowi samolotu tytułu Honorowego Obywatela Leszna.

Związki Tadeusza Wrony z Lesznem zostały podkreślone już w dniu, gdy awaryjnie wylądować na warszawskim lotnisku. Jak podkreślali eksperci, takie lądowanie udało się pilotowi m.in. dzięki jego doświadczeniu w szybownictwie. Kapitan Tadeusz Wrona jest członkiem Aeroklubu Leszczyńskiego od 2005 r., wielokrotnie reprezentował miasto w różnego rodzaju szybowcowych wydarzeniach sportowych.

Tadeusz Wrona jest 12. Honorowym Obywatelem Leszna, a drugim pilotem obok Janusza Centki. Wśród wyróżnionych tym tytułem są także prezydent Lech Kaczyński (pośmiertnie) czy australijski żużlowiec Leigh Adams.

Kapitan Tadeusz Wrona ukończył Politechnikę Rzeszowską na Wydziale Mechanicznym - lotnictwo na specjalizacji pilotażowej. W Polskich Liniach Lotniczych LOT pracuje od 1981 r. Karierę rozpoczynał jako m.in. pilot samolotów typu Antonow. Ma bogate doświadczenie w pilotażu największych samolotów we flocie LOT-u. Jest też członkiem Aeroklubu Ziemi Lubuskiej od 1971 r.

Czytaj więcej o polskim lotnictwie w Money.pl
Jest raport w sprawie lądowania kpt. Wrony Dokument został umieszczony na stronie Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych.
Cała prawda o awaryjnym lądowaniu na Okęciu Serwis tvn24 pisze, że przekaz dokumentu będzie jasny: piloci nie popełnili błędu.
Tagi: lotnictwo w polsce, kapitan wrona, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz