Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kapusta trzy razy droższa niż rok temu

0
Podziel się

W tym roku jest mniej owoców i warzyw niż przed rokiem i są one droższe.
Wiśnie kosztują dwa razy więcej niż rok wcześniej, trzykrotnie podrożała kapusta. Tańsze są za to
ogórki - informuje rzecznik rynku hurtowego w Broniszach Małgorzata Skoczewska.

bEgsMWlh

W tym roku jest mniej owoców i warzyw niż przed rokiem i są one droższe. Wiśnie kosztują dwa razy więcej niż rok wcześniej, trzykrotnie podrożała kapusta. Tańsze są za to ogórki - informuje rzecznik rynku hurtowego w Broniszach Małgorzata Skoczewska.

GUS wstępnie oszacował, że w tym roku będzie o ok. 10 proc. mniej warzyw, a owoców z drzew o jedna piątą mniej niż w 2009 r. Wyliczenia te potwierdzają eksperci rynków hurtowych.

Jak powiedziała Skoczewska, oceny GUS dotyczą stanu z początku lipca - tymczasem kolejne dni tego miesiąca przyniosły bardzo niekorzystną dla upraw pogodę: najpierw był upał, zaraz po tym długotrwałe i ulewne deszcze. Trzeba się więc liczyć z tym, że straty w sadownictwie i warzywnictwie będą jeszcze większe.

bEgsMWlj

Na Lubelszczyźnie - w polskim zagłębiu malinowym - krzaki zaatakował przędziorek, szkodnik, którego nie ma czym skutecznie zwalczać. Do tego wiele plantacji malin dotkniętych jest chorobą grzybową, tzw. szarą pleśnią. Mała podaż tych owoców sprawia, że na podwarszawskim rynku w Broniszach trzeba za nie obecnie zapłacić 15-20 zł za kilogram, czyli o ok. 40 proc. więcej niż przed rokiem.

Bardzo drogie są wiśnie. Pod koniec lipca kosztowały one od 3,5 zł do 6 zł za kilogram, czyli o ponad dwa razy więcej niż w 2009 r.(2,00 - 2,50 zł). Obecnie owoce te nieco staniały, sadownicy oferują je w cenie 3-4 zł /kg.

Krajowe brzoskwinie są droższe o ok. 25 proc. w porównaniu do ceny 2009 roku i kosztują 3-5 zł/kg (2,5 - 4,00 zł). Śliwki można kupić w cenie od 1,20 do 4,5 zł za kilogram, w zależności od gatunku.

Zapowiadają się także niższe zbiory jabłek. Według GUS będzie ich o 17 proc. mniej niż rok wcześniej. Jednakże już teraz widomo, że np. w sandomierskim "zagłębiu jabłkowym" sady są zaatakowane przez parcha jabłoniowego, a deszcze utrudniają stosowanie preparatów grzybobójczych.

bEgsMWlp

Na rynku hurtowym plantatorzy oferują wczesne jabłka z nowych zbiorów. Papierówki kosztują 2,85-3,5 zł/kg, a jabłka geneva - 2-3 zł za kg. Owoce z ubiegłorocznych zbiorów można kupić za 1,15-1,66 zł za kg.

Rekordy cenowe bije kapusta biała - hurtownicy sprzedają ją po 3,5 do 4,5 zł za sztukę, czyli o 300 proc. drożej niż w ubiegłym roku. Droższe są również kalafiory, kosztują 3,5-4,3 zł za sztukę (w 2009 2,20-3,5 zł/szt.). Tyle samo co w 2009 kosztuje cebula - 2-2,5 zł/kg.

Natomiast tańsze niż przed rokiem są ogórki gruntowe, ich cena to 1- 1,75 zł za kilogram (1,85-2,5 zł/kg w 2009 r.). Tania jest też marchew, sprzedawana w hurcie po 0,85 zł do 1,10 zł za kilogram. Staniały ziemniaki, teraz można je kupić w cenie 0,6-0,85 zł za kg. (PAP)

awy/ drag/ gma/

bEgsMWlK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)