Notowania

wizyta
10.02.2010 19:54

Kard. Bertone z wizytą we Wrocławiu

# dochodzi inf. ze spotkania z władzami miasta #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi inf. ze spotkania z władzami miasta #

10.02. Wrocław (PAP) - Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Tarcisio Bertone rozpoczął w środę wizytę we Wrocławiu. Watykański hierarcha w czwartek odbierze doktorat honoris causa Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

Na lotnisku kardynała powitali m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk, metropolita wrocławski abp Marian Gołębiewski, wojewoda dolnośląski Rafał Jurkowlaniec oraz wiceprezydent Wrocławia Jarosław Obrębski. Następnie hierarcha spotkał się z władzami miasta w Ratuszu.

Podczas spotkania prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, nawiązując do czwartkowego wręczenia doktoratu honoris causa Papieskiego Wydziału Teologicznego, zauważył, że kard. Bertone jest "jednym z najwybitniejszych współczesnych teologów i kanonistów". Dutkiewicz przypomniał też postać wrocławskiego kardynała Bolesława Kominka i jego słowa zawarte w liście do biskupów niemieckich z 1965 r.: "Przebaczamy i prosimy o wybaczenie".

"Poprzez te słowa był kard. Bolesław Kominek jednym z ojców prawdziwego europejskiego myślenia, zatem nie tylko pojednania między Polakami i Niemcami, ale szerszego procesu budowania zjednoczonej chrześcijańskiej Europy" - powiedział Dutkiewicz.

Prezydent podarował kardynałowi miniaturę Europejskiego Krzyża Pokoju, którego kopia stoi przed Kościołem św. Michała we Wrocławiu. Krzyż upamiętnia ofiary II wojny światowej oraz postać św. Edyty Stein.

"Wspominam z podziwem nauki kardynała Kominka i chciałbym podkreślić, że waga przebaczenia, jak mówi nasz papież Benedykt XVI (...), nie odnosi się tylko do pewnych mikrorelacji, ale do makrorelacji w bardzo szerokim zakresie, pomiędzy instytucjami i pomiędzy narodami. Wy, czyli miasto, jak również społeczność wrocławska, okazaliście świadectwo, zdaliście tę próbę. Mowa tutaj o słynnym liście biskupów, o wymianie tego gestu pokoju i pojednania, jak również o tym, (...) czego możemy doświadczać w przyszłości. Tylko i wyłącznie dzięki wspólnej pracy ku osiągnięciu tych samych celów, rozwojowi pokoju i sprawiedliwości można zbudować i stworzyć lepszy świat, pewną przyszłość dla naszych rodzin i dla społeczeństw" - powiedział kard. Bertone.

Kardynał podarował prezydentowi Wrocławia medal od papieża Benedykta XVI. Dutkiewicz, ze względu na zamiłowanie kardynała do piłki nożnej, ofiarował mu koszulkę w barwach biało-czerwonych z numerem jeden i nazwiskiem hierarchy.

W czwartek kardynał będzie uczestniczył w mszy św. z udziałem duchowieństwa diecezjalnego, zakonnego i alumnów seminariów duchownych. Następnie weźmie udział w posiedzeniu Senatu Papieskiego Wydziału Teologicznego i odbierze doktorat honoris causa. Zostanie mu również wręczone odznaczenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Zaplanowano także spotkanie kardynała z alumnami seminariów duchownych afiliowanych przy wrocławskiej uczelni.

Jak mówił wcześniej rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego ks. prof. Waldemar Irek, kard. Bertone zasłużył się zarówno na obszarze nauki, jak i polityki oraz kultury. "Działalność naukowa księdza kardynała jest związana przede wszystkim z dziedziną prawa kanonicznego, ale także odnosi się do relacji Kościoła do polityki i problemów społecznych" - wyjaśnił rektor.

Kardynał Tarcisio Bertone urodził się w 1934 r. Po uzyskaniu licencjatu z teologii na Salezjańskim Wydziale Teologicznym w Turynie, kontynuował studia w Rzymie na Papieskim Ateneum Salezjańskim, gdzie uzyskał licencjat i doktorat z prawa kanonicznego. W 1967 r. objął katedrę teologii moralnej szczegółowej na Ateneum Salezjańskim, które z czasem zostało przekształcone w Papieski Uniwersytet Salezjański, na którym wykładał przez dziesięć lat.

W 1976 r. został poproszony o kierowanie Wydziałem Prawa Kanonicznego, na którym wykładał kościelne prawo publiczne do 1991 r., na tej katedrze został mianowany na profesora zwyczajnego. Na uczelni pełnił również funkcje kierownicze, był m.in. rektorem Uniwersytetu Salezjańskiego.

W czerwcu 1995 r. papież Jan Paweł II mianował go sekretarzem Kongregacji Nauki Wiary. Powierzył mu m.in. publikację trzeciej części tajemnicy fatimskiej. W październiku 2003 r. został ustanowiony i ogłoszony kardynałem przez papieża Jana Pawła II. We wrześniu 2006 r. papież Benedykt XVI mianował kard. Bertone sekretarzem stanu, a w kwietniu 2007 r. kamerlingiem Świętego Kościoła Rzymskiego.

Do tej pory Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu przyznał 16 doktoratów honoris causa. Jako pierwszy tytuł ten otrzymał w 1996 r. kard. Henryk Gulbinowicz. Otrzymali je również m.in. kard Joseph Ratzinger (2000 r.) oraz kard. Angelo Sodano (2002 r.). (PAP)

pdo/ hes/ gma/

Tagi: wizyta, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz