Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kard. Nycz zachęca do modlitwy w rocznicę uwięzienia kard. Wyszyńskiego

0
Podziel się:

Do modlitwy o beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego zachęca metropolita
warszawski kard. Kazimierz Nycz w słowie pasterskim skierowanym z okazji przypadającej 25 września
60. rocznicy uwięzienia Prymasa Tysiąclecia.

Do modlitwy o beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego zachęca metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz w słowie pasterskim skierowanym z okazji przypadającej 25 września 60. rocznicy uwięzienia Prymasa Tysiąclecia.

Słowo pasterskie kard. Nycza skierowane do wiernych ma być odczytane w niedzielę 22 września podczas każdej mszy św. na terenie Archidiecezji Warszawskiej.

"Ta smutna rocznica jest okazją do refleksji i modlitwy za Kościół warszawski, ale także modlitwy o beatyfikację sługi Bożego Prymasa Tysiąclecia. Stale winniśmy powracać do słów +trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi+, jakie wypowiedział kard. Wyszyński przed swoim uwięzieniem" - przypomina w liście kard. Nycz.

Hierarcha podkreśla, że "prymasowskie uwięzienie zaowocowało przygotowaniem Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego i nowenny przed obchodami 1000-lecia chrztu Polski". I dodaje: "Sercem nowenny stała się peregrynacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej we wszystkich parafiach naszej ojczyzny".

Aktualnie polskie parafie przeżywają ponowienie tamtej peregrynacji. "My, w naszej Archidiecezji Warszawskiej rozpoczniemy nawiedzenie obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej 14 i 15 czerwca 2014 roku" - przypomina w liście kard. Nycz.

Duchowe przygotowanie do tych uroczystości zostanie rozpoczęte 25 września - w rocznicę aresztowania kardynała Stefana Wyszyńskiego. "Treścią nowenny będą złożone wówczas i ciągle niewypełnione do końca Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego. Rozważajmy je przez kolejne 9 miesięcy w specjalnych nabożeństwach, a po mszach świętych w każdą niedzielę odmawiajmy wspólnie prymasowski akt osobistego oddania się Matce Bożej" - zachęca kard. Nycz.

Kardynał zwraca się do kapłanów Archidiecezji Warszawskiej, aby 28 września włączyli się w tę modlitwę. Jak przypomina, tego dnia biskupi i księża udadzą się na pielgrzymkę w Roku Wiary do Sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej i św. Maksymiliana Kolbego w Niepokalanowie.

Metropolita warszawski zachęca też wiernych do modlitwy za księży, za seminaria i o nowe powołania kapłańskie i zakonne.

Kard. Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 roku w niewielkiej Zuzeli w województwie mazowieckim. W sierpniu 1924 roku otrzymał święcenia kapłańskie. W marcu 1946 roku został mianowany biskupem lubelskim, a dwa lata później - arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim i warszawskim Prymasem Polski. W grudniu 1952 r. Pius XII wyniósł abp. Wyszyńskiego do godności kardynała. Po odbiór kapelusza pojechać jednak nie mógł. Odmówiono mu paszportu.

25 września 1953 roku kard. Wyszyński został aresztowany. Trzy następne lata był przetrzymywany kolejno w Rywałdzie, Stoczku Warmińskim, Prudniku Śląskim i Komańczy. W tym ostatnim miejscu napisał tekst "Ślubów Jasnogórskich". W czasie uwięzienia zrodziła się także idea Wielkiej Nowenny Tysiąclecia, która miała przygotować Polaków do obchodów Milenium Chrztu Polski i była de facto pierwszym ogólnopolskim programem mającym na celu moralno-religijną odnowę narodu.

Kard. Wyszyński wrócił do Warszawy i swoich obowiązków w 1956 roku. W 1966 roku przewodniczył obchodom Milenium Chrztu Polski. Był niekwestionowanym autorytetem moralnym, głową Kościoła w Polsce. Aktywnie uczestniczył w pracach Soboru Watykańskiego II i należał do inicjatorów orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich z 1965 roku. W czasie sierpnia 1980 roku wzywał do rozwagi i odpowiedzialności. Pośredniczył również w rozmowach pomiędzy władzami PRL a "Solidarnością".

Kard. Stefan Wyszyński zmarł 28 maja 1981 r. w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Na pogrzeb kardynała w Warszawie 31 maja przybyły dziesiątki tysięcy ludzi.

Obecnie trwają prace nad "Positio super virtutibus", czyli dokumentacją o heroiczności cnót Prymasa Tysiąclecia. Do druku przygotowywany jest drugi tom tych materiałów. (PAP)

skz/ abr/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)