Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kardynał Dziwisz otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Krakowa

0
Podziel się:

Metropolita krakowski kardynał Stanisław
Dziwisz odebrał w środę honorowe Obywatelstwo Stołecznego
Królewskiego Miasta Krakowa. "Przyznane mi wyróżnienie traktuję
jako wezwanie do jeszcze lepszej służby dla społeczności Krakowa i
całego kościoła katolickiego" - powiedział wyróżniony.

Metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz odebrał w środę honorowe Obywatelstwo Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. "Przyznane mi wyróżnienie traktuję jako wezwanie do jeszcze lepszej służby dla społeczności Krakowa i całego kościoła katolickiego" - powiedział wyróżniony.

Ceremonia wręczenia tytułu odbyła się podczas uroczystej sesji rady miasta. Radni nadali Honorowe Obywatelstwo Krakowa kardynałowi "za Jego duszpasterską troskę, którą otacza krakowian oraz za opiekę nad spuścizną Jana Pawła II".

W uchwale z 4 marca tego roku radni podkreślili rolę kardynała Dziwisza jako strażnika pamięci i dziedzictwa pontyfikatu Jana Pawła II oraz ogromną rolę, jaką odgrywa on w społecznym i duchowym życiu miasta. "Kardynał Stanisław Dziwisz jest postacią ważną dla kulturowej i społecznej tożsamości Krakowa oraz wszystkich Polaków wyznania katolickiego. Jego wpływ obejmuje również osoby niebędące katolikami. Jest ambasadorem dobrej woli i ekumenicznego dialogu. (...) Należy uznać go za uczestnika dzieła Jana Pawła II - misji, którą była praca na rzecz budowy ekumenicznego, ponadnarodowego porozumienia ludzi różnych narodowości i kultur" - napisano w uzasadnieniu uchwały.

Kardynał Dziwisz wspominał swoje więzy z Krakowem: od postaci św. Stanisława, który jest jego patronem, a także patronem jego ojca i parafii Raba Wyżna, z której pochodzi, przez studnia teologiczne w tym mieście, służbę u boku metropolity krakowskiego kardynała Karola Wojtyły po niezapomniane chwile podczas licznych pielgrzymek papieża Jana Pawła II pod Wawel.

"Dziś służę Archidiecezji Krakowskiej jako jej biskup, spadkobierca tradycji wielkich biskupów: św. Stanisława, kardynała Karola Wojtyły i kardynała Franciszka Macharskiego. Nie muszę dodawać, jak bardzo leży mi na sercu dobro królewskiego grodu, jego mieszkańców i tak licznych, nawiedzających go gości" - mówił kardynał Dziwisz.

"Cieszę się wszystkimi zwycięstwami, jakie odnosi w tym mieście każdy człowiek, każda wspólnota, każde środowisko. Niepokoję się razem ze wszystkimi zagrożeniami, obszarami biedy duchowej i materialnej, które zawsze towarzyszą życiu wielkiego miasta" - dodał.

Jak podkreślił metropolita, Kraków był w życiu papieża Jana Pawła II najważniejszym miastem, z którym się nigdy nie rozstał i do którego wracał myślą i modlitwą. Dlatego z jego inicjatywy powstał wspólny projekt budowy w Łagiewnikach Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się", do którego "będą pielgrzymować narody i tam się będą spotykać z Ojcem Świętym i z jego wielkim dziedzictwem".

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski powiedział w wygłoszonej laudacji, że prosząc o przyjęcie honorowego obywatelstwa miasto dziękuje kardynałowi Dziwiszowi za całokształt owocnej działalności, współtworzącej tożsamość społeczną i kulturową Krakowa, duszpasterską troskę o krakowian i przybywających pielgrzymów, za pieczę sprawowaną nad bezcennym dorobkiem Jana Pawła II oraz za wsparcie i otuchę w trudnych chwilach.

"Przez wszystkie lata pontyfikatu Jana Pawła II Kraków traktowany był jak miasto papieskie. Dziś - staraniem kardynała Dziwisza (...) pracuje na miano skarbnicy dziedzictwa papieskiego i ośrodka żywej o nim pamięci. Przy udziale swego metropolity umacnia się w roli ponadregionalnego ośrodka życia społecznego, kulturalnego i religijnego - także jako światowej stolicy kultu miłosierdzia Bożego" - zaznaczył Majchrowski.

W historii odrodzonego samorządu godność Honorowego Obywatela Krakowa przyznano 33 osobom. W tym gronie są m.in. Sławomir Mrożek, Lech Wałęsa, Czesław Miłosz, Piotr Skrzynecki, Stanisław Lem, Wisława Szymborska, Jan Nowak Jeziorański, Ronald Reagan. (PAP)

rgr/ pz/ mow/

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)