Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kardynał Martini: Kościół musi pilnie odzyskać zaufanie wiernych

0
Podziel się:

Włoski kardynał Carlo Maria Martini uważa, że Kościół musi pilnie odzyskać
zaufanie wiernych. W komentarzach ws. aresztowania papieskiego kamerdynera za kradzież dokumentów
zauważa się, że celem tych działań mogła być chęć osłabienia papieża.

Włoski kardynał Carlo Maria Martini uważa, że Kościół musi pilnie odzyskać zaufanie wiernych. W komentarzach ws. aresztowania papieskiego kamerdynera za kradzież dokumentów zauważa się, że celem tych działań mogła być chęć osłabienia papieża.

Kardynał Martini napisał na łamach niedzielnego wydania dziennika "Corriere della Sera", że Benedykt XVI został "zdradzony jak Jezus".

"Kto mówi o zgorszeniu niech przypomni sobie, co wydarzyło się dwa tysiące lat temu. Tamta historia także zrodziła się ze zdrady, z nikczemnego czynu. Musimy prosić wszystkich o przebaczenie" - podkreślił były metropolita Mediolanu.

Dodał: "Kościół może spoglądać dalej i w sposób pozytywny interpretować to, co wyszło na jaw. Niech Kościół straci pieniądze, ale nie zatraci samego siebie. To, co się stało, może zbliżyć nas do Ewangelii i nauczyć Kościół, by nie stawiał na skarby doczesne" - ocenił kardynał, cieszący się we Włoszech ogromnym autorytetem.

W ten sposób hierarcha odniósł się do potwierdzonego przez Watykan aresztowania kamerdynera Benedykta XVI Paolo Gabriele pod zarzutem kradzieży poufnych dokumentów i listów, które w ostatnim czasie zostały ujawnione przez włoską prasę.

Historyk Andrea Riccardi, założyciel rzymskiej Wspólnoty świętego Idziego, obecnie minister w rządzie Mario Montiego, w wywiadzie dla dziennika "La Repubblica" stwierdził, że Watykan jest "żyznym terenem dla szpiegów".

"W Watykanie przypadki przenikania się pieniędzy, szpiegostwa i prasy często miały miejsce. W czasach faszyzmu organizowano nawet agencje szpiegowskie i informacyjne. Dzisiaj trzeba zrozumieć motywacje tych złodziei. Czy podwójne życie tych osobników wynika z powodów ekonomicznych, czy też z batalii wewnątrz Kościoła albo przeciw niemu" - uważa Riccardi.

Według niego z jednej strony Watykan jest "kruchy i delikatny" ze względu na swe położenie geograficzne, a z drugiej budzi ogromne zainteresowanie światowych potęg. "Watykan jest instytucją, która nie ma barier ochronnych" - tak Riccardi odpowiedział na pytanie, czy jest to teren łatwy dla szpiegowskiej penetracji.

W opinii Riccardiego może chodzić o osłabienie pozycji Benedykta XVI.

Podobnego zdania jest historyk Agostino Giovagnoli, który w wypowiedzi na łamach dziennika "L'Unita" na temat aresztowania majordomusa Benedykta XVI zauważył: "Papież poczuł się bardzo zraniony, jego decyzja była bardzo stanowcza".

"Przypadki wycieku informacji miały miejsce także w przeszłości, tym razem jednak nowością są inne relacje z mediami" - zaznaczył Giovagnoli. (PAP)

sw/ cyk/ amac/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)