Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Karpaty: Kosze na śmieci zabezpieczone przed niedźwiedziami

0
Podziel się:

50 koszy na odpady, których nie otworzą niedźwiedzie, ustawiono w
Bieszczadach oraz Beskidzie Niskim i Żywieckim. Ostatnich pięć pojemników przyrodnicy rozmieścili w
środę w Babiogórskim Parku Narodowym.

50 koszy na odpady, których nie otworzą niedźwiedzie, ustawiono w Bieszczadach oraz Beskidzie Niskim i Żywieckim. Ostatnich pięć pojemników przyrodnicy rozmieścili w środę w Babiogórskim Parku Narodowym.

Maciej Mażul z Babiogórskiego Parku Narodowego powiedział w rozmowie z PAP, że kosze stanęły w rejonach, gdzie ruch turystyczny jest szczególnie duży. "To przede wszystkim Zawoja Markowa, +serpentyna+, biwak w Zawoi Policzne i przełęcz Krowiarki" - wymienił.

Ekolodzy z WWF Polska podkreślili, że miejsca, które upodobali sobie turyści, chętnie odwiedzają także niedźwiedzie, zwabione resztkami wyrzucanego jedzenia. Przedstawicielka tej organizacji Natalia Kryt wyjaśniła, że pojemniki na śmieci wykonane zostały z grubej blachy stalowej, a klapa kosza posiada zasuwę. Niedźwiedź, nawet jeśli przewróci pojemnik, nie zdoła go otworzyć.

Zdaniem Tomasza Pasierbka z Babiogórskiego Parku Narodowego pomysł ekologów jest kompromisem pomiędzy udostępnianiem obszaru chronionego turystom a ochroną przyrody. "Nie pozwalają niedźwiedziom na przyzwyczajenie się do +darmowej stołówki+, jaką niestety często są pozostawiane przez turystów odpadki" - poinformował.

Ekolodzy zrealizowali projekt wspólnie z Lasami Państwowymi oraz parkami narodowymi - Bieszczadzkim, Magurskim i Babiogórskim Parkiem Narodowym. Ustawili pojemniki w miejscach często odwiedzanych przez turystów, takich jak wiaty, pola biwakowe, punkty informacyjne, leśne parkingi oraz schroniska górskie.

Niedźwiedź brunatny jest największym drapieżnikiem żyjącym w polskich lasach; występuje jedynie w Karpatach. Waży do 250-300 kg, a żyje średnio 20-25 lat. W Polsce jest pod całkowitą ochroną. Według szacunków w naszym kraju żyje ich około 100, z czego 70 w Bieszczadach.

Mażul powiedział, że w rejonie Babiej Góry na stałe przebywa prawdopodobnie jeden niedźwiedź. "Teren Parku jest stosunkowo niewielki. To niespełna 3,4 tys. ha" - wyjaśnił. (PAP)

szf/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)