Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kary za utrudnianie kontaktów z dzieckiem

0
Podziel się:

Sejm chce, by rodzic, który po rozstaniu utrudnia kontakt z dzieckiem drugiemu rodzicowi, płacił nawet 10 tysięcy złotych odszkodowania.

Kary za utrudnianie kontaktów z dzieckiem
(Dead_morozzzka/Dreamstime)

Rodzic utrudniający kontakt z dzieckiem będzie musiał zapłacić karę rodzicowi, który nie może wyegzekwować swojego prawa do kontaktów - zakłada projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego, nad którym pracuje Sejm.

Proponując takie rozwiązanie resort sprawiedliwości podkreśla, że obecny stan prawny krytykowany jest za brak skuteczności. Resort liczy, że groźba zapłacenia kary pieniężnej na rzecz byłego partnera, na którym rodzic sprawujący opiekę nad dzieckiem chce się odegrać przez ograniczanie kontaktów, będzie skutecznym bodźcem do wykonywania orzeczenia sądu dotyczącego opieki nad dzieckiem.

W myśl projektu już w orzeczeniu sądu byłaby określana możliwość nałożenia kary oraz jej wysokość jako potencjalny środek egzekucyjny. Jak poinformował poseł Witold Pahl z PO, jest to kwota do 10 tysięcy złotych. Zaznaczył jednak, że wynika ona z przepisów ogólnych.

Pahl zaznaczył, że sejmowe komisja nadzwyczajna ds. zmian w kodyfikacjach oraz podkomisja stała do nowelizacji prawa cywilnego zarekomendowały wycofanie z projektu przepisu umożliwiającego przymusowe odebranie dziecka z udziałem kuratora, gdyby kary pieniężne nie odnosiły skutku. - _ Uważamy, że takie rozwiązanie mogłyby narazić dziecko na niepotrzebny stres _ - dodał.

Prezes Fundacji Kidprotect.pl Jakub Śpiewak, który brał udział w pracach podkomisji, podkreślił, że dziecko nie może być elementem przetargu między rodzicami. - _ Grzywna na rzecz byłego partnera to dobre rozwiązanie, testowane było m.in. w Wielkiej Brytanii i okazało się skuteczne. Niepokoi natomiast możliwość egzekwowania kontaktów z dzieckiem przez kuratora _ - dodał.

Zgodnie z planowanymi rozwiązaniami, jeśli rodzic nie będzie wykonywać nałożonych na niego obowiązków dotyczących kontaktów drugiego rodzica z dzieckiem, sąd opiekuńczy zagrozi mu nakazaniem zapłaty określonej sumy pieniężnej na rzecz osoby uprawnionej do takich kontaktów. Gdy kontakt nadal nie będzie umożliwiany, sąd nakaże zapłatę określonej wcześniej sumy za każde uniemożliwienie takiego kontaktu.

Analogiczne zasady mają obowiązywać wobec osoby uprawnionej do kontaktów z dzieckiem w przypadku naruszania przez nią wcześniejszych ustaleń, np. samowolnych wydłużeń tych kontaktów i opóźnień w przekazaniu dziecka osobie, pod której pieczą ono pozostaje.

Ponadto, według projektowanych zapisów, sąd opiekuńczy nakazywałby od osoby uniemożliwiającej kontakt z dzieckiem zwrot kosztów poniesionych w związku z przygotowaniem tego kontaktu, np. dojazdu, opłat za hotel itp.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/13/t113421.jpg ) ] (http://e-prawnik.pl/wiadomosci/informacje/zlobki-to-nie-wszystko-jest-alternatywa.html) Żłobki to nie wszystko. Jest alternatywa Kluby dziecięce, dzienni opiekunowie oraz nianie na umowach. Dziś wchodzi w życie tzw. ustawa żłobkowa.
[ ( http://www.iwoman.pl/i/art/111/t114799.jpg ) ] (http://www.iwoman.pl/na-serio/porady-prawne/alimenty;na;rzecz;rodzicow;-;jak;ich;uniknac,108,0,790636.html) Alimenty na rzecz rodziców - jak ich uniknąć Osobie chorej, wymagającej całodobowej opieki przysługuje prawo do umieszczenia w domu pomocy społecznej.
[ ( http://www.iwoman.pl/i/art/162/t102306.jpg ) ] (http://www.iwoman.pl/na-serio/porady-prawne/czy;urlop;ojcowski;przysluguje;przy;urlopie;macierzynskim,28,0,790044.html) Czy urlop ojcowski przysługuje przy urlopie macierzyńskim? Czy matka musi zrezygnować z tygodnia części fakultatywnej, aby ojciec mógł otrzymać taki urlop?
wiadomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)