Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Karzaj o roli A. Saudyjskiej w procesie pokojowym w Afganistanie

0
Podziel się

Afgański prezydent Hamid Karzaj wezwał w czwartek Arabię Saudyjską do
odegrania istotnej roli w procesie przywracania pokoju w Afganistanie.

bEgtRFSd

Afgański prezydent Hamid Karzaj wezwał w czwartek Arabię Saudyjską do odegrania istotnej roli w procesie przywracania pokoju w Afganistanie.

Przemawiając w Londynie na międzynarodowej konferencji na temat sytuacji w Afganistanie, przywódca tego kraju powiedział, że zwróci się do tradycyjnego zgromadzenia starszyzny plemiennej (Loja Dżirga), by omówić kwestię zaprowadzenia pokoju i pojednania.

"Ustanowimy narodową radę na rzecz pokoju, pojednania i ponownej integracji" - oświadczył afgański prezydent. "Mamy nadzieję - dodał następnie - że król Arabii Saudyjskiej Abd Allah ibn Abd al-Aziz as-Saud odegra znaczącą rolę w procesie pokojowym".

bEgtRFSf

Arabia Saudyjska, która ma bliskie relacje z Pakistanem, w przeszłości była gospodarzem nieformalnych rozmów z przedstawicielami talibów. Rijad i Islamabad były dwiema z trzech stolic, które uznały talibski rząd, zanim został on obalony w wyniku amerykańskiej interwencji w 2001 roku - pisze Reuters.

Prezydent Karzaj zauważył również, że stabilność w Afganistanie zależy nie tylko od tego, co dzieje się wewnątrz kraju, ale również w jego sąsiedztwie. "Zwracamy się do wszystkich sąsiadów, w tym zwłaszcza do Pakistanu, by wsparł nasze wysiłki na rzecz pokoju i pojednania" - zaapelował.

Wezwał również afgańskich rebeliantów do zerwania kontaktów z Al-Kaidą.

Podczas londyńskiej konferencji omawiane są kwestie zatwierdzenia nowych funduszy dla afgańskiego rządu, plan pojednania władz w Kabulu z umiarkowanymi talibami i stopniowego przekazywania afgańskim siłom odpowiedzialności za bezpieczeństwo w poszczególnych prowincjach, tak by mogło dojść do zmniejszenia liczebności zagranicznych wojsk. (PAP)

bEgtRFSl

cyk/ ro/

5561549 5561660 arch.

bEgtRFSG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)