Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Karzaj: Siły międzynarodowe w Afganistanie jeszcze przez wiele lat

0
Podziel się

Zdaniem prezydenta Afganistanu Hamida Karzaja siły międzynarodowe powinny
pozostać w jego kraju jeszcze przez wiele lat.

bEiexKSt

Zdaniem prezydenta Afganistanu Hamida Karzaja siły międzynarodowe powinny pozostać w jego kraju jeszcze przez wiele lat.

Na wyszkolenie i wyposażenie afgańskich sił bezpieczeństwa powinno wystarczyć pięć do dziesięciu lat - powiedział w czwartek Karzaj w wywiadzie dla BBC przed rozpoczęciem londyńskiej konferencji w sprawie Afganistanu. Zanim jednak Afganistan będzie miał dość pieniędzy na własne wojska, minie jeszcze dziesięć do piętnastu lat.

Na konferencje w sprawie przyszłości Afganistanu przybyli do Londynu przedstawiciele prawie 70 krajów. W centrum uwagi jest przekazanie Afgańczykom kontroli nad ich krajem, a tym samym kwestia wycofania sił międzynarodowych.

bEiexKSv

Inne kwestie, które mają być przedmiotem obrad w Londynie, to walka z korupcją, odbudowa Afganistanu oraz sprawa ewentualnych negocjacji z talibami. Karzaj ma ogłosić plan, zakładający "reintegrację" talibów najniższego i średniego szczebla, nie powiązanych z Al-Kaidą, czyli nakłonienie ich do zaprzestania walki. Poparcie dla takiej strategii zasygnalizowały już USA.

Brytyjski premier Gordon Brown powiedział w wywiadzie dla BBC, że ważne jest, by pomóc Afganistanowi, "aby to on odpowiadał za swoje bezpieczeństwo, a nie 43 kraje", których wojska wchodzą w skład dowodzonych przez NATO Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF). (PAP)

az/ ap/

5560609 arch.

bEiexKSW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)