Notowania

wojna w afganistanie
31.05.2011 10:59

Karzaj zły na NATO: ofiary nie do przyjęcia

Z powodu kolejnych ofiar wśród cywilów skończyła się cierpliwość prezydenta Afganistanu wobec taktyki sojuszu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Prezydent Afganistanu Hamid Karzaj oświadczył, że ataki lotnicze NATO na afgańskie domy podczas pościgów za rebeliantami są nie do przyjęcia. Dodał, że z powodu kolejnych ofiar wśród cywilów skończyła się jego cierpliwość wobec takiej taktyki.

_ - NATO musi przyjąć do wiadomości, że ataki lotnicze na afgańskie domy są niedozwolone i że mieszkańcy Afganistanu nie tolerują już tego _ - oświadczył Karzaj na konferencji prasowej w Kabulu.

Prezydent był zdenerwowany po tym jak kilka dni temu w nalocie NATO w południowej prowincji Helmand przypadkowo zginęło co najmniej dziewięć osób, w większości dzieci. Wsparcie lotnicze zostało wezwane, gdy ostrzelany został patrol sił międzynarodowych.

Straty cywilne spowodowane przez siły międzynarodowej koalicji od dawna są źródłem konfliktów pomiędzy Karzajem i państwami zachodnimi. Cywile zazwyczaj giną w atakach lotniczych i podczas nocnych operacji przeciwko rebeliantom - pisze Reuters.

Karzaj ostrzegł, że Afgańczycy mają dość takiej taktyki, która - według prezydenta - jest pogwałceniem suwerenności Afganistanu.

_ - Jeśli nie powstrzymają ataków lotniczych na afgańskie domy, to ich obecność w Afganistanie będzie uważana za okupację prowadzoną wbrew woli narodu afgańskiego _ - powiedział Karzaj. _ - Społeczność międzynarodowa bardzo nam pomogła, ale nie możemy ryzykować życia mieszkańców Afganistanu, tego nie można zrekompensować _ - oświadczył prezydent dodając, że ostrzegał już dowódców NATO setki razy.

Dowództwo sił międzynarodowych nasiliło działania lotnictwa w ciągu ostatnich 12 miesięcy przekonując, że są one skuteczną bronią w walce z rebeliantami, którzy często ukrywają się między ludnością cywilną.

Jak podkreśla Reuters ze statystyk wynika, że co najmniej trzy czwarte ofiar cywilnych to efekt działań rebeliantów, jednak cywile zabici przez siły NATO budzą największy gniew Afgańczyków.

Karzaj powtórzył, że dał NATO _ ostatnie ostrzeżenie _, jednak również tym razem nie powiedział, co jego rząd zamierza zrobić, jeśli sytuacja się nie zmieni.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/246/t87542.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nato;winne;smierci;12;dzieci,131,0,840835.html) NATO winne śmierci 12 dzieci? Śledczy Sojuszu zaprzeczają doniesieniom afgańskich władz.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/77/t99661.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ofensywa;w;afganistanie;masakruja;talibow,46,0,832302.html) Ofensywa w Afganistanie. Masakrują talibów Siły rządowe i NATO zabiły ponad 60 rebeliantów.
Tagi: wojna w afganistanie, afganistan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz