Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Katarzyna Żołnierczyk zdobywczynią Grand Prix konkursu im. Chowanioka

0
Podziel się:

Katarzyna Żołnierczyk z liceum w Zabrzu zdobyła Grand Prix rozstrzygniętego
w czwartek w Katowicach konkursu na reportaż im. Maćka Chowanioka, zmarłego tragicznie przed dwoma
laty lektora związanego z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach.

Katarzyna Żołnierczyk z liceum w Zabrzu zdobyła Grand Prix rozstrzygniętego w czwartek w Katowicach konkursu na reportaż im. Maćka Chowanioka, zmarłego tragicznie przed dwoma laty lektora związanego z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach.

Uroczystość wręczenia nagród laureatom odbyła się w czwartek w rektoracie UŚ. Konkurs skierowany był do studentów oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Do organizatorów napłynęło ok. 50 prac z Polski i zagranicy, 16 z nich zostało dopuszczonych do części finałowej.

Reportaż "Transatlantykiem po Zandce" Katarzyny Żołnierczyk z II LO w Zabrzu zdobył Grand Prix i pierwsze miejsce w kategorii "Uczeń". Drugie miejsce w tej kategorii zdobyła Katarzyna Niedurny z III LO im. Batorego w Chorzowie za pracę "Dlaczego kamienie?", a trzecie Magdalenie Dedrończyk z XXV LO im. Żeromskiego w Łodzi za reportaż "Bez pożegnania".

W kategorii "Student" pierwsze miejsce zdobyła Anna Ginał z Wydziału Radia i Telewizji UŚ za poświęcony dzieciom słabo widzącym i niewidomym reportaż "Niewidzialni", drugie - Natalia Łabuz z Uniwersytetu Jagiellońskiego za pracę "Nosicielka", a trzecie Justyna Skrzekut z tej samej uczelni za reportaż "Cichaj córcia".

Pracę "Transatlantykiem po Zandce" jury uznało za przykład tekstu o ciekawej, oryginalnej tematyce, którego autorka uniknęła chwytliwych, bardzo popularnych i tym samym nieco już banalnych, problemów społecznych obrzeży, jednostek wykluczonych itp.

"Z prawdziwą pasją pisze o swojej Małej Ojczyźnie (po której w specyficzny sposób podróżuje) dostrzegając w niej, pomijane dotychczas, piękno i wartość. Jest to zatem jednocześnie podróż w głąb siebie" - napisali jurorzy w uzasadnieniu. Docenili sprawną polszczyznę, sugestywność i dążność do syntetyzowania problemu.

Maciej Chowaniok został zamordowany w 2008 r. w Biszkeku, stolicy Kirgistanu. Miał 28 lat. Był lektorem języka polskiego w katedrze dziennikarstwa Kirgiskiego Uniwersytetu Narodowego w Biszkeku. W Kirgistanie przebywał drugi rok. Był związany z Zakładem Literatury Współczesnej Instytutu Nauk o Literaturze Polskiej im. Ireneusza Opackiego, a także ze Szkołą Języka i Kultury Polskiej. W trakcie studiów na UŚ prowadził działalność społeczną i naukową. Był m.in. przewodniczącym Międzywydziałowego Stowarzyszenia Dziennikarzy "Mosty". Redagował też serię zeszytów naukowych "Mosty: antropologia-medioznawstwo".(PAP)

kon/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)