Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
katastrofa smoleńska
17.10.2012 16:30

Katastrofa Smoleńska. Seremet pisze w sprawie drastycznych zdjęć

Interwencję ws. zdjęć zapowiedział również minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.

Podziel się
Dodaj komentarz
(prezydent.pl/GFDL)

Prokurator generalny Andrzej Seremet wysłał pismo do szefa Komitetu Śledczego Rosji Aleksandra Bastrykina ws. drastycznych zdjęć ofiar katastrofy smoleńskiej dostępnych w internecie. Interwencję ws. zdjęć zapowiedział również minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.

Komitet śledczy FR oznajmił już, że zdjęcia nie pochodzą z ich śledztwa. Jak mówił rzecznik PG Mateusz Martytniuk, Seremet jest oburzony publikacją tych drastycznych zdjęć. Według Martyniuka fotografie _ na pewno nie pochodzą z akt polskiego śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej _ prowadzonego przez Wojskową Prokuraturę Okręgową w Warszawie.

Komitet Śledczy FR, który prowadzi rosyjskie śledztwo ws. katastrofy pod Smoleńskiem przekazał w środę, że fotografie nie pochodzą z akt ich śledztwa, i że nie zostały wykonane przez przedstawicieli Komitetu. Ogłoszono też, że _ podjęto kroki zmierzające do usunięcia tych materiałów ze środków masowego przekazu, ustalenia osoby która wykonała i upubliczniła zdjęcia, a także wyjaśnienia motywów danych działań _.

Interwencję ws. zdjęć zapowiedział również minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. Jak mówił, zamierza porozmawiać o tym telefonicznie ze swym rosyjskim odpowiednikiem - Aleksandrem Konowałowem. Chce poprosić go, aby rząd Federacji Rosyjskiej podjął _ wszelkie możliwe kroki _ w celu zapobieżenia rozpowszechniania tych zdjęć.

_ Ta sprawa jest bardzo bolesna dla wszystkich Polaków i rząd zrobi w niej wszystko co możliwe, by zapobiec rozpowszechnianiu tych zdjęć i w miarę możliwości ulżyć rodzinom, które cierpią z tego powodu _ - zapewnił. Rzeczniczka resortu Patrycja Loose powiedziała w środę po południu PAP, że do rozmowy ministrów dojdzie _ w najbliższym czasie _. W środę rano Gowin mówił, że na razie nie ma podstaw, by publikację zdjęć ofiar katastrofy smoleńskiej na rosyjskich stronach w internecie uznać za _ świadomą wrzutkę Rosji wobec Polski _.

Wczoraj polskie media ujawniły, że na rosyjskich stronach internetowych znajdują się drastyczne zdjęcia ofiar katastrofy smoleńskiej, w tym prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Według Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zdjęcia niektórych ofiar pojawiły się na rosyjskich stronach internetowych 28 września. Szef ABW Krzysztof Bondaryk już 1 października skierował do szefa Rosyjskiej Służby Bezpieczeństwa (FSB) pismo o wyjaśnienie sprawy.

Czytaj więcej w Money.pl
Zdjęcia ze Smoleńska wyciekły do internetu - _ Jakiś haker z Rosji chce skłócić Polaków _ - uważa Radosław Sikorski. I zapewnia, że odpowiednie służby już interweniują.
Opublikowali zdjęcia ofiar smoleńskich. To gra? Pytany, czy jest pewność, że zdjęcia pochodzą z akt rosyjskiego śledztwa, odparł: _ Pewności nie mamy, ale prawdopodobieństwo jest bardzo wysokie _.
Eksperci w Smoleńsku. Mierzą i analizują Przeprowadzają wstępne ekspertyzy budowlane dotyczące warunków budowy pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku.
Tagi: katastrofa smoleńska, smoleńsk, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz