Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Katowice: Golden Vision Music & Art Festival 2013 - w piątek

0
Podziel się:

Druga edycja Golden Vision Music & Art Festival odbędzie się w piątek
wieczorem w dawnej dyrekcji Huty Uthemanna w katowickiej dzielnicy Szopienice. Impreza ma
integrować różne środowiska poprzez łączenie stylów muzycznych, subkultur i artystów sztuk
wizualnych.

Druga edycja Golden Vision Music & Art Festival odbędzie się w piątek wieczorem w dawnej dyrekcji Huty Uthemanna w katowickiej dzielnicy Szopienice. Impreza ma integrować różne środowiska poprzez łączenie stylów muzycznych, subkultur i artystów sztuk wizualnych.

Wyróżnikiem festiwalu jest jego lokalizacja. Zabytkowy budynek administracyjny dawnej Huty Uthemanna na terenie nieistniejącej już Huty Metali Nieżelaznych w Szopienicach jest rozpoznawalny z daleka - dzięki wieńczącej dach wieżyczce z zegarem i dzwonem. Obiekt jest częściowo zrujnowany. Puste, doraźnie zabezpieczone przed niszczeniem wnętrza sprawdziły się w ub. roku jako sceneria różnych form sztuki niekomercyjnych artystów.

Jak przekazał PAP szef artystyczny przedsięwzięcia Michał Pamuła, od ub roku koncepcja festiwalu nie zmieniła się. Nadal ma to być formuła nieskrępowanych działań artystycznych w postindustrialnej, nieco zapomnianej dotąd przestrzeni. Nazwa festiwalu ma nawiązywać do złotej ery rewolucji przemysłowej na Śląsku, a jednocześnie oznaczać strefę nieograniczonej ekspresji.

W obejmującym noc z piątku na sobotę programie drugiej edycji festiwalu znalazło się m.in. ok. 15 wykonawców muzyki elektronicznej i alternatywnej. Występy odbywały się będą na dwóch scenach w podziemiach i na parterze w budynku dawnej dyrekcji huty. Wśród najbardziej polecanych przez organizatorów artystów jest brytyjski DJ i producent dubstepu The Greys.

Część pomieszczeń oddanych zostanie piętnaściorgu artystom i performerom działającym w obrębie m.in. sztuk wizualnych. Prócz tego będą działały strefa regeneracji, bary i bezpłatne pole namiotowe obok budynku dyrekcji huty. W nocy uczestników festiwalu ma odwozić do centrum miasta minibus. Chętni będą mogli zostać do rana; na zewnątrz budynku planowane jest wtedy afterparty.

Nieco mniejszy niż w ub. roku będzie teren festiwalu. Pomieszczenia na pierwszym piętrze dyrekcji, w ub. roku również wykorzystywane podczas imprezy, są obecnie adaptowane na biura. Trwające tam prace wykończeniowe uniemożliwiły, wbrew pierwotnym zamierzeniom, przygotowanie jeszcze jednej festiwalowej sceny z muzyką hip-hop.

Dyrekcja dawnej Huty Uthemanna to jeden z trzech zachowanych historycznych obiektów dawnego zespołu szopienickich hut. Do niedawna wydawało się, że jego los może być przesądzony. W należącym do prywatnego właściciela gmachu w 2011 r. wybuchł pożar, który strawił m.in. dach z wieżyczką. Spaloną część cennego budynku udało się odbudować - z pomocą m.in. resortu kultury.

Zbudowany w latach 1908-1912 budynek dyrekcji dawnej Huty Uthemanna był jednym z pierwszych w regionie częściowo wykorzystujących technikę żelbetową. Wewnątrz mieściły się m.in. gabinet dyrektora huty, kaplica oraz restauracja z freskiem przedstawiającym okolicę. W sąsiedztwie stoi - również wpisana do rejestru zabytków - wieża ciśnień, która popada w coraz większą ruinę.

Jedynym istniejącym typowo przemysłowym obiektem dawnych szopienickich hut z elementami oryginalnego wyposażenia jest zabytkowa walcownia cynku z 1902 r. na terenie nieistniejącej już Huty Metali Nieżelaznych. Wewnątrz znajdują się m.in. zabytkowe maszyny z 1903 r.

Regionalni społecznicy próbowali działać na rzecz utworzenia tam Muzeum Hutnictwa Cynku, jednak przejęcia budynku odmówiło miasto. Na początku roku ofertę zakupu walcowni złożył likwidatorowi Huty przedsiębiorca, pasjonat zabytków techniki, fundator Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej, Piotr Gerber. Pod koniec maja procedura była wciąż w toku.

Dzień po festiwalu Golden Vision Music & Art w dyrekcji Huty Uthemanna w walcowni cynku odbędzie się inne, pierwsze w tym miejscu od lat duże wydarzenie artystyczne. Będzie to wernisaż instalacji "Wejdź w głąb ziemi/ Pamięć pracy/ Droga przemysłowa 13" - odnoszącej się do historii i kultury przemysłowej w kontekście ludzkiej pracy.

Wystawa wykorzysta prace 20 polskich i niemieckich artystów m.in. Wilhelma Sasnala, Sławomira Rumiaka, Andrzeja Tobisa, Arkadiusza Goli czy Thomasa Vossbecka. Jej idea przekazywana będzie przez: malarstwo, projekcje wideo, instalacje wykorzystujące rzeźbę, fotografię, performance i instalacje dźwiękowe.(PAP)

mtb/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)