Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Katowice: I Ogólnopolski Kongres Szpitalnictwa i Wysokich Technologii Medycznych

0
Podziel się:

Szanse na technologiczny postęp polskiej
medycyny dzięki pieniądzom unijnym, zmiany własnościowe w systemie
ochrony zdrowia i sukcesy polskich naukowców są tematem
dwudniowego I Ogólnopolskiego Kongresu Szpitalnictwa i Wysokich
Technologii Medycznych, który rozpoczął się w sobotę w Katowicach.

Szanse na technologiczny postęp polskiej medycyny dzięki pieniądzom unijnym, zmiany własnościowe w systemie ochrony zdrowia i sukcesy polskich naukowców są tematem dwudniowego I Ogólnopolskiego Kongresu Szpitalnictwa i Wysokich Technologii Medycznych, który rozpoczął się w sobotę w Katowicach.

Spotkanie z udziałem specjalistów z całej Polski i zagranicy zorganizowała Śląska Izba Lekarska. Jak podkreślił przewodniczący Okręgowej Rady Lekarskiej dr Maciej Hamankiewicz, ma ono zarówno przypomnieć o sukcesach polskiej medycyny - stąd sesje poświęcone postępom m.in. w gastroenterologii i kardiologii. Jednocześnie ma pokazać zmiany i szanse służby zdrowia związane ze wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej.

"Unia Europejska musi walczyć o to, by znaleźć się w czołówce innowacji technicznych w każdej dziedzinie. Stąd w najbliższym czasie duża kwota zostanie przeznaczona na rozwój wiedzy i nowych technologii medycznych. Te pieniądze będą zachęcały do aktywności - są nowe technologie, nowe pola, które można zagospodarować i tylko od energii i pomysłowości naszego środowiska będzie zależało to, czy pieniądze pójdą tu, czy do innych krajów" - zaznaczył Hamankiewicz.

"Chcemy zachęcić lekarzy do aktywnego udziału w tych procesach. Trwają przemiany organizacyjne i systemowe w ochronie zdrowia. Mamy bardzo duży potencjał, warto się o te środki ubiegać" - dodał. Przypomniał, że o unijne pieniądze mogą się ubiegać także prywatne placówki medyczne, o czym nie wszyscy wiedzą.

"Pokazujemy silniejszą, mądrzejszą i coraz bardziej skuteczną medycynę" - podkreślał dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu prof. Marian Zembala. Podczas sesji kardiologicznej omawiano m.in. sukces zabrzańskiego modelu postępowania w zawale serca, który przejęły też inne ośrodki w kraju, oraz procedury postępowania z chorymi we wstrząsie.

W niedzielę akcent położony będzie na problemy zarządzania służbą zdrowia. Zaplanowano panel poświęcony konsekwencjom akcesji do Unii Europejskiej dla systemu ochrony zdrowia, zmianom własnościowym w polskim systemie ochrony zdrowia oraz nowych zasadach kontraktowania usług medycznych. (PAP)

lun/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)