Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Katowice: II Międzynarodowy Festiwal Filmowy Ars Independent

0
Podziel się

80 filmów, animacji, wideoklipów i studenckich etiud filmowych z kilkunastu
krajów zostanie zaprezentowanych podczas II Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Ars Independent w
Katowicach. Ok. 30 filmów zostanie pokazanych po raz pierwszy w Polsce.

bCYrypRx

80 filmów, animacji, wideoklipów i studenckich etiud filmowych z kilkunastu krajów zostanie zaprezentowanych podczas II Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Ars Independent w Katowicach. Ok. 30 filmów zostanie pokazanych po raz pierwszy w Polsce.

"Pokażemy wiele różnorodnych filmów z wielu krajów, w tym nowe kino izraelskie i trzeci w historii tej kinematografii horror. Festiwal będzie także okazją do zapoznania się z zupełnie nie odkrytym w Polsce kinem chilijskim" - powiedział w trakcie wtorkowej konferencji prasowej twórca festiwalu Przemysław Sołtysik.

Podczas festiwalu - jak poinformował Sołtysik - będzie można obejrzeć ok. 30 nieprezentowanych dotąd w Polsce filmów. Polską premierę będzie miał m.in. film pt. "Americano" z Salmą Hayek w reżyserii Mathieu Demy.

Będzie to druga edycja festiwalu filmów niezależnych i niekomercyjnych, podczas którego prezentowane będą produkcje, które - zdaniem organizatorów Instytucji Kultury Katowice-Miasto Ogrodów - wyznaczają nowe kierunki w kinematografii oraz zaskakują podejmowaniem przez twórców tematów.

bCYrypRz

Festiwal będzie okazją do obejrzenia ciekawych wideoklipów i animacji. "Będzie można między innym zobaczyć thriller gangsterski wykonany w technice animacji plastelinowych" - powiedział Łukasz Kałębasiak z Instytucji Kultury Katowice-Miasto Ogrodów.

W ramach festiwalu odbędą się dwa konkursy - na najlepszy film oraz animację. Zwycięzca każdego z nich otrzyma statuetkę "Czarnego Konia".

W Konkursie Głównym, o statuetkę powalczy osiem nie pokazywanych dotąd w Polsce filmów, wyreżyserowanych m.in. przez debiutantów. Zwycięzców wybierze troje jurorów - reżyserka Nina Menkes, której film pokazano na festiwalu podczas Sundance Film Festival w USA, chorwacki reżyser i dyrektor festiwalu filmowego w Zadarze Sergej Stanojkovski oraz dyrektor cieszyńskiego przeglądu filmowego "Kino na granicy" Maciej Gil.

Animacje będą oceniać brytyjski twórca animacji Phil Mulloy, niezależny fiński twórca filmów animowanych Tatu Pohjarvirta, oraz krytyk filmowy i muzyczny Jerzy Armata.

bCYrypRF

Jednym z gości specjalnymi festiwalu będzie m.in. twórca kina niezależnego z Holandii Thijs Gloger.

Drugiej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Ars Independent towarzyszyć będzie dwudniowe Forum "Przyszłość festiwali filmowych - pomiędzy lokalnością a globalnością".(PAP)

ktp/ abe/

bCYrypSa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)