Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Katowice: Konferencja nt. Europejskiej Współpracy Terytorialnej

0
Podziel się:

Budowa infrastruktury turystycznej, promocja zintegrowanego i elektrycznego
transportu czy tworzenie polsko-czeskich centrów leksykograficznych to niektóre projekty
realizowane w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej w woj. śląskim.

Budowa infrastruktury turystycznej, promocja zintegrowanego i elektrycznego transportu czy tworzenie polsko-czeskich centrów leksykograficznych to niektóre projekty realizowane w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej w woj. śląskim.

Konferencję poświęconą realizacji programów w ramach tej formy współpracy w woj. śląskim zorganizowano w środę w Katowicach.

W budżecie na lata 2007-2013 Unia Europejska na program Europejskiej Współpracy Terytorialnej przeznaczyła 7,75 mld euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Polska alokacja na realizację programów w ramach EWT wynosi 557,8 mln euro. Dodatkowe 173,3 mln euro zasila współpracę transgraniczną z państwami nienależącymi do Unii Europejskiej - w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa i Partnerstwa.

Do przykładowych przedsięwzięć współpracy międzyregionalnej EWT współprowadzonych przez partnerów z woj. śląskiego należy projekt "Dzieląc się doświadczeniami Europy - polityka, innowacja i design" (budżet 1,5 mln euro, przy dofinansowaniu 1,1 mln euro). Partnerem projektu, którego celem jest gromadzenie wiedzy i doświadczeń związanych z integrowaniem designu z regionalnymi i narodowymi strategiami jest m.in. Zamek Cieszyn.

Miasto Katowice uczestniczy w projekcie "Zrównoważona mobilność miejska", którego celem jest stworzenie wspólnego bloku wiedzy i doświadczeń dla promowania pojazdów elektrycznych i zrównoważonego transportu. Budżet tego projektu przekracza 1,6 mln euro, przy dofinansowaniu blisko 1,3 mln euro.

Z kolei w projekcie "Promowanie i wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw z europejskich obszarów górniczych oraz w regionach o tradycji przemysłowej" uczestniczy Stowarzyszenie Gmin Górniczych w Polsce. Budżet tego projektu zamknął się w kwocie blisko 1,8 mln euro, przy dofinansowaniu 1,4 mln euro.

Współpraca transnarodowa z udziałem Polski realizowana jest w ramach dwóch programów EWT: Programu Regionu Morza Bałtyckiego oraz Programu dla Europy Środkowej. W ramach tego drugiego programu w działaniach dotyczących uwzględniania terytorialnych skutków zmian demograficzno-społecznych w rozwoju miast i regionów jednym z partnerów jest Główny Instytut Górnictwa w Katowicach (dofinansowanie udziału polskiego partnera w projekcie CE-Ageing Platform: 118 tys. euro). W działaniach na rzecz poprawy wewnętrznych połączeń w obszarze Europy Środkowej uczestniczy m.in. miasto Gliwice (dofinansowanie udziału w projekcie Via Regia plus: 110 tys. euro).

W ramach współpracy transgranicznej w regionie realizowany jest m.in. Program Operacyjny Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczypospolita Polska 2007-2013. Największe projekty w polskiej części Euroregionu Silesia to budowa ścieżki rowerowej Racibórz-Krzyżanowice-Chotebuz wzdłuż rzek Olza i Odra (dofinansowanie 4 mln euro) oraz ochrona granicznej rzeki Opawicy z polskiej i czeskiej strony (dofinansowanie 3,7 mln euro).

Jedno z niższych dofinansowań polsko-czeskiego programu współpracy transgranicznej - 213 tys. euro - służy tworzeniu przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Raciborzu oraz Uniwersytet Palackiego w Ołomuńcu czesko-polskich centrów leksykograficznych.

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przewiduje, że na lata 2014-2020 z budżetu UE na program Europejskiej Współpracy Terytorialnej zostanie przeznaczonych 11,7 mld euro. Resort chciałby, by Polska otrzymała nie mniej niż w poprzedniej perspektywie finansowej.

Według wytycznych unijnych nowe projekty realizowane w ramach współpracy terytorialnej w latach 2014-2020 powinny być nastawione bardziej prorozwojowo. Promowane mają być projekty, które kładą nacisk na innowacyjność oraz wykorzystują w większym stopniu zaangażowanie instytucji naukowych oraz przedsiębiorstw. Nacisk ma być położony również na tworzenie ściślejszej współpracy partnerów biorący udział w konkretnym projekcie, by funkcjonował również po jego zakończeniu.(PAP)

mtb/ mki/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)