Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Katowice: Pierwsza edycja gry miejskiej "Szlakiem Pamięci - Wujek 1981"

0
Podziel się:

Odczytanie zaszyfrowanego meldunku, test z historii, tor przeszkód - to
tylko niektóre z zadań pierwszej edycji rodzinnej gry miejskiej "Szlakiem Pamięci - Wujek 1981",
która odbyła się w Katowicach. Udział w niej wzięło czternaście rodzin.

Odczytanie zaszyfrowanego meldunku, test z historii, tor przeszkód - to tylko niektóre z zadań pierwszej edycji rodzinnej gry miejskiej "Szlakiem Pamięci - Wujek 1981", która odbyła się w Katowicach. Udział w niej wzięło czternaście rodzin.

Jednodniowa gra miejska rozpoczęła się w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie rywalizujące ze sobą rodziny musiały odnaleźć miejsca związane z pacyfikacją kopalni Wujek. "Zależało nam na zorganizowaniu gry, która miałaby walor historyczny i edukacyjny oraz pozwoliłaby interesująco spędzić czas wolny. Pomyśleliśmy, że dla mieszkańców Katowic jednym z najważniejszych wydarzeń historycznych był stan wojenny i pacyfikacja kopalni Wujek" - powiedział PAP pracownik katowickiego oddziału IPN Robert Ciupa.

Czternaście rodzin zmagało się z rozmaitymi zadaniami, które zostały tak przygotowane, aby uczestniczyły w nich zarówno dorośli jak i dzieci. W ciągu trzech godzin mieli do pokonania tor przeszkód, musieli rozszyfrować napisany przez pracowników IPN meldunek związany z protestem górników w 1981 roku oraz jak najszybciej go dostarczyć we wskazane miejsce, nauczyć się zasad pierwszej pomocy oraz rozwiązać test historyczny.

Test zawierający dziewięć pytań przeprowadzono na terenie Muzeum - Izba Pamięci Kopalni Wujek, w pobliżu którego znajduje się Krzyż - pomnik upamiętniający górników. Rodziny, które miały kłopoty z odpowiedziami na pytania, mogły obejrzeć wystawę muzealną poświęconą tragicznym wydarzeniom z 1981 roku. "Zależało nam, aby coś z tego wynieśli, poszerzyli swoją wiedzę o stanie wojennym" - powiedział Ciupa.

Na miejscu pierwszym znalazły się ex aequo dwie drużyny z Katowic - rodzina Pyrek oraz rodzina Tatoj. W nagrodę otrzymali m.in. wiele publikacji oraz przygotowaną przez IPN grę planszową pt. "Kolejka", która opowiada o realiach życia codziennego w latach schyłkowego PRL. Drugie miejsce zajęli członkowie rodziny Wilk z Mikołowa, a trzecie rodzina Szymańskich z Katowic.

Grę zorganizowali: parafia Podwyższenia Krzyża Świętego, biuro edukacji publicznej katowickiego oddziału IPN w Katowicach, XIV Środowiskowy Szczep Harcerski "Odrodzenie" oraz Społeczny Komitet Pamięci Górników KWK Wujek Poległych 16 grudnia 1981 roku.(PAP)

ktp/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)