Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Katowice: Pokój Sztuki Dziecka otwarto w Centrum Kultury

0
Podziel się:

Pokój Sztuki Dziecka - dziecięcą galerię, pracownię i miejsce relaksu -
otwarto w piątek w Centrum Kultury Katowice. Miejsce ma być przestrzenią, którą dzieci będą mogły
przekształcać w zależności od potrzeb prowadzonych tam projektów artystycznych.

Pokój Sztuki Dziecka - dziecięcą galerię, pracownię i miejsce relaksu - otwarto w piątek w Centrum Kultury Katowice. Miejsce ma być przestrzenią, którą dzieci będą mogły przekształcać w zależności od potrzeb prowadzonych tam projektów artystycznych.

"To nie sztywny, jednorazowy twór. Jest otwarty na innowacyjne realizacje tworzone przez dzieci wraz z dorosłymi projektantami i artystami. Nieliczne, skromne meble pełnią tu funkcje wyłącznie użytkowe. Wnętrze pomalowane na żywe kolory - zielony, żółty i błękitny - zaplanowano tak, że można je dowolne dopasowywać do potrzeb danej chwili, a tym samym ciągle organizować przestrzeń dziecka" - wyjaśniła pomysłodawczyni pokoju, edukatorka sztuki Ewa Kokot.

Pokój już od piątku został bezpłatnie udostępniony artystom i edukatorom sztuki z całego regionu. Będą oni mogli przyjechać ze swoimi podopiecznymi do Centrum Kultury Katowice, pokazać im wystawy, skorzystać z oferowanej tam edukacji kulturalnej i wykorzystać to miejsce dla realizacji twórczych pomysłów własnych lub dzieci.

W piątek w pokoju z dziećmi pracowała Eugenia Peryga koordynująca projekt artystyczny "Janusz Korczak - przyjaciel dzieci". W ramach będących jego częścią warsztatów uczniowie Zespołu Szkół Fundacji Elementarz w Katowicach i katowickiego gimnazjum nr 21 im. Korczyńskiej dekorowali krzesła-trony dla Króla Maciusia. Prócz warsztatów w pokoju nagrodzono laureatów konkursu plastyczno-literackiego "Każde Dziecko to skarb" i otwarto wystawę pokonkursową.

Pokój Sztuki Dziecka to jedno z działań, które powstało wokół prowadzonego od 2008 r. przez Centrum Kultury Katowice projektu Future Artists. To oparty głównie na warsztatach projekt mający rozwijać zdolności artystyczne dzieci. Początkowo co sobotę pracowała jedna ok. 30-osobowa grupa, potem dołączyły grupy szkolne, a z czasem działania rozszerzono na zagrożone wykluczeniem dzieci ze świetlic terapeutycznych. Projekt od 2010 r. uzyskuje coroczne granty ministerstwa kultury, w jego ramach ukazały się m.in. wydawnictwo "Księga Pracy Twórczej" i film.

Uczestniczące w projekcie dzieci pracują głównie na podłodze, w miejscach kojarzących się ze sztuką - w galeriach, pracowniach. Pierwszym miejscem bezpośrednio związanym z Future Artists stała się galeria Ściana Sztuki Dziecka, dla której wygospodarowano jedną ze ścian na parterze Centrum Kultury Katowice. Jej rozwinięciem stał się właśnie Pokój Sztuki Dziecka - pomieszczenie o wymiarach kilkanaście na kilka metrów - po drugiej stronie ściany tej galerii. Częścią pokoju jest też niewielka wydzielona część multimedialna.

Jak wyjaśniła Kokot, koncepcja pokoju zrodziła się już po zamknięciu tegorocznego grantu ministerstwa, jednak koszty tego przedsięwzięcia okazały się na tyle niewysokie, że pokryto je ze środków własnych Centrum Kultury Katowice - przy wsparciu rzeczowym rodziców. Pokój ma być przede wszystkim miejscem pracy grup działających przy Centrum Kultury i grup z zewnątrz, jednak w miarę potrzeb ma być też otwarty dla pojedynczych dzieci - również najmłodszych.(PAP)

mtb/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)