Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Katowice: Polsko-niemiecki projekt artystyczny "SilesiaTopia"

0
Podziel się:

Artystki z Polski i Niemiec zaprezentują w piątek efekty trwającego dwa
lata projektu artystycznego "SilesiaTopia". Wernisaż wystawy poświęconej m.in. polsko-niemieckim
relacjom na Górnym Śląsku odbędzie się w Galerii Rondo Sztuki w Katowicach.

Artystki z Polski i Niemiec zaprezentują w piątek efekty trwającego dwa lata projektu artystycznego "SilesiaTopia". Wernisaż wystawy poświęconej m.in. polsko-niemieckim relacjom na Górnym Śląsku odbędzie się w Galerii Rondo Sztuki w Katowicach.

Projekt podejmuje - jak informują organizatorzy wystawy - "skomplikowany temat tożsamości, splecionej (i splątanej) historii sąsiadujących krajów". "Niemal każda z dziesięciu artystek z Polski i Niemiec ma jakieś śląskie korzenie lub powiązania ze Śląskiem, stąd wszystkie skupiają się w tym projekcie na śląskości. Ich prace oscylują wokół Śląska, tożsamości, prób identyfikacji, ale bez odniesień politycznych" - powiedziała PAP kuratorka wystawy Małgorzata Szandała.

Na wystawie będzie można oglądać różnorodne prace artystek - fotograficzne, malarskie, filmy, projekty wideo.

"Prace artystek powstały w większości w Biskupicach - dzielnicy Zabrza. Zobaczyć będzie można cykl fotograficzny czarno-białych portretów śląskich rodzin, czy instalację fotograficzną, która prezentuje portrety śląskich rodzeństw rozdzielonych w różnym okresie czasu. Będą również filmowe impresje na temat Zabrza" - opowiada o wystawie Szandała.

Jedną z ciekawostek tej wystawy będzie projekt pt. "Dom Dziecka w Zabrzu-zmienne tożsamości" poświęcony żydowskim dzieciom, które ocalały z Holokaustu. "Instalacja fotograficzna niemieckiej artystki Jani Pietsch pokazuje historie osieroconych w czasie drugiej wojny światowej dzieci, które schroniły się przed Holokaustem w polskich rodzinach a po wojnie, w latach 1945-49 przebywały w zabrzańskim sierocińcu" - poinformowała kuratorka wystawy.

Szandała dodała, że niemieckiej artystce udało się zdobyć 196 zdjęć dzieci, które mieszkały w domu dziecka w Zabrzu. Fotografie znaleziono w zbiorach archiwalnych Muzeum Bojowników Getta w Izraelu. "Ponadto udało się jej odnaleźć niektóre z tych osób i nagrać z nimi rozmowy. Film jest jednym z elementów tej instalacji" - dodała kuratorka.

Polsko-niemiecki projekt "SilesiaTopia" powstawał przez dwa lata.

Wystawa zostanie otwarta w piątek. Będzie można ją oglądać w Galerii Rondo Sztuki w Katowicach do 26 września.

Inicjatorką i dyrektorem artystycznym projektu "SilesiaTopia" jest urodzona w Zabrzu a mieszkająca w Berlinie artystka Karina Schoenthaler Pośpiech. Wśród partnerów projektu znaleźli się m.in. Instytut Polski w Berlinie, Fundacja im. Heinricha Boella w Warszawie, Muzeum Miejskie w Zabrzu, Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej z Gliwic, Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach, Dzielnicowy Ośrodek Kultury w Biskupicach - dzielnicy Zabrza, Szkoła Podstawowa nr 22 w Zabrzu.(PAP)

ktp/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)