Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Katowice: uroczystości 90. rocznicy powrotu Górnego Śląska do Polski

0
Podziel się:

#
Dochodzi informacja o przyjęciu uchwały przez sejmik
#

# Dochodzi informacja o przyjęciu uchwały przez sejmik #

22.06. Katowice (PAP) - Sejmik Województwa Śląskiego wyraził w piątek wdzięczność "ludowi śląskiemu, który mimo burzliwej historii zachował swoją tradycję, kulturę i język". Sejmik przyjął uchwałę w związku z 90. rocznicą przyłączenia części Górnego Śląska do odradzającej się Polski.

W uroczystościach rocznicowych, które w piątek odbywają się w Katowicach bierze udział m.in. prezydent Bronisław Komorowski. Katowice odwiedzi też premier Donald Tusk, który złoży kwiaty pod Pomnikiem Powstańców Śląskich.

Przewodniczący sejmiku Andrzej Gościniak otworzył obrady dając znak laską marszałkowską należącą do pierwszego marszałka Sejmu Śląskiego Konstantego Wolnego.

Marszałek województwa śląskiego Adam Matusiewicz powiedział, że mimo iż historia Śląska jest pogmatwana w związku m.in. z okresem przynależności do Niemiec - co budzi "niepotrzebne emocje" - to "Ślązacy ciągle czuli się Polakami". "Śląsk jest i pozostaje mocny" - oświadczył.

W oświadczeniu do uchwały przyjętej przez sejmik podkreślono, że w tym roku mija 90 lat od zjednoczenia części Górnego Śląska z Polską, po blisko sześciu wiekach przynależności regionu do innych państw. "Sejmik Województwa Śląskiego wyraża wdzięczność ludowi śląskiemu, który mimo burzliwej historii zachował swoją tradycję, kulturę i język. Szczególny szacunek wyrażamy wobec Powstańców Śląskich, dzięki którym Polsce przyznana została najbardziej uprzemysłowiona część Górnego Śląska" - czytamy.

"Województwo Śląskie swoim gospodarczym i intelektualnym potencjałem walnie przyczyniło się do rozwoju II Rzeczypospolitej. Niech pamięć o trudzie ich twórców będzie żywa wśród mieszkańców obecnego Województwa Śląskiego i Polski" - podkreślono.

Matusiewicz wyraził wdzięczność całemu sejmikowi, że udało się osiągnąć porozumienie w kwestii uchwały.

Na placu Sejmu Śląskiego odbyła się ceremonia wojskowa, w której uczestniczył Bronisław Komorowski. Zaplanowano też inscenizację wkroczenia Wojska Polskiego do Katowic w 1922 roku, przygotowaną przez artystów Teatru Śląskiego i ułanów z Grupy Rekonstrukcyjnej z Niepołomic. Z galowym koncertem wystąpi Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk".

Rocznicowe uroczystości potrwają do niedzieli. (PAP)

kon/ ktp/ mtb/ par/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)