Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Katowice: W 2009 r. rozstrzygnięcie przetargów na budowę NOSPR i MCK

0
Podziel się

Do końca tego roku władze Katowic planują rozstrzygnąć przetargi na budowę
nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach (NOSPR) oraz
Międzynarodowego Centrum Kongresowego (MCK).

bEhaAbat

Do końca tego roku władze Katowic planują rozstrzygnąć przetargi na budowę nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach (NOSPR) oraz Międzynarodowego Centrum Kongresowego (MCK).

Oba te obiekty mają stanąć obok Spodka - to jedne z najważniejszych inwestycji przygotowywanych w ostatnich latach przez katowicki samorząd.

O zamierzeniach związanych z budową nowej siedziby NOSPR i MCK przedstawiciele władz Katowic poinformowali podczas czwartkowej konferencji prasowej nt. inwestycji w tzw. strefie kultury - obszarze miasta, który ma stać się jego ważnym atutem w staraniach o miano Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r.

bEhaAbav

Według prezydenta Katowic Piotra Uszoka, uzyskanie niezbędnych pozwoleń oraz rozstrzygnięcie przetargów powinno pozwolić na rozpoczęcie inwestycji jeszcze w tym roku lub na początku przyszłego. Projekt NOSPR uzyskał pozwolenie na budowę 31 grudnia ub. roku, projekt MCK - w środę.

Miasto przygotowuje też układ komunikacyjny umożliwiający sprawny dojazd do terenów budowy. Ulica Dudy-Gracza zostanie przedłużona do ulicy Nadgórników, powstanie też kładka dla pieszych łącząca Nowe Muzeum Śląskie z istniejącym Parkiem Bogucickim. Rozpoczęto już weryfikację projektową pierwszego etapu tego przedsięwzięcia.

Nowa siedziba NOSPR oraz MCK powstaną w sąsiedztwie hali Spodka, na terenie dawnej kopalni Katowice. Nowy budynek orkiestry pochłonie ok. 260 mln, z czego połowę pokryją środki unijne. Centrum kongresowe będzie kosztowało ok. 300 mln zł. Część środków miasto chce pozyskać z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Obiekty mają być gotowe w 2013 r.

Na pokopalnianych terenach powstanie również nowa siedziba Muzeum Śląskiego. Wycenianą na ok. 320 mln zł inwestycję realizuje samorząd województwa.

bEhaAbaB

W nowym gmachu NOSPR znajdzie się jedna z największych sal koncertowych w Polsce. Muzyki będzie mogło w niej słuchać jednocześnie ok. 1,8 tys. słuchaczy. Bryła sali koncertowej ma być podobna do sali w szwajcarskiej Lucernie - uważanej za jeden z najlepszych współczesnych obiektów tego typu.

Budynek ma nawiązywać do śląskiej architektury. Elewacja budynku zostanie pokryta cegłą, a wzorem Nikiszowca - zabytkowego osiedla robotniczego w Katowicach - wnęki okienne zostaną pomalowane na czerwono. Do budynku będzie przylegał dwuhektarowy park, a gmach orkiestry zostanie połączony kładką z budynkiem MCK.

Główną częścią Międzynarodowego Centrum Kongresowego będzie wielofunkcyjna sala o powierzchni ok. 10 tys. m kw. o pojemności - w zależności od zastosowania - 10-15 tys. osób. Prócz niej w budynku znajdą się m.in. sale audytoryjne, konferencyjne, restauracje oraz punkty gastronomiczne. (PAP)

toe/ mtb/ bos/ bk/

bEhaAbaW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)