Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Katowice: Wielkanocna zbiórka żywności dla żołnierzy AK z Białorusi

0
Podziel się:

Wielkanocna zbiórka żywności dla byłych żołnierzy Armii Krajowej
mieszkających na Białorusi rozpocznie się we wtorek po południu w Katowicach. Pomoc ma trafić do
ok. 80 byłych żołnierzy AK.

Wielkanocna zbiórka żywności dla byłych żołnierzy Armii Krajowej mieszkających na Białorusi rozpocznie się we wtorek po południu w Katowicach. Pomoc ma trafić do ok. 80 byłych żołnierzy AK.

Zbiórka rozpocznie się o godz. 14 na katowickim rynku, gdzie żywność będzie można wrzucać do przygotowanego tekturowego pudła. Dary będą zbierane również w domach handlowych Zenit i Skarbek przy Rynku oraz w supermarkecie w hali Supersamu przy ul. Piotra Skargi.

Jak powiedziała PAP we wtorek prezes koordynującego akcję stowarzyszenia "Odra-Niemen" Ilona Gosiewska, kombatantom potrzebne są przede wszystkim ryż, kasza, makaron, szynki w puszkach, kawa, herbata, kakao, słodycze, ciastka oraz inne produkty o długim terminie przydatności do spożycia.

Katowicką kwestę przygotowali członkowie biura europosła PiS Marka Migalskiego. To część ogólnopolskiej akcji wrocławskiego stowarzyszenia "Odra-Niemen", które współpracuje z działającym przy Związku Polaków na Białorusi stowarzyszeniem Żołnierzy AK.

Byli żołnierze to w większości osoby w podeszłym wieku, żyjące w ubóstwie, często schorowane. "Żyją z bardzo skromnych emerytur i nie mają praw kombatanckich, które przysługują byłym żołnierzom w Polsce. Do tego wciąż bywają na Białorusi uważani za bandytów, a nie bohaterów" - zaznaczyła Gosiewska.

Podkreśliła, że - poza doraźną pomocą materialną - ważna dla dawnych AK-owców jest pamięć o nich okazywana przez innych Polaków. Paczki z żywnością zebrane podczas katowickiej kwesty wraz z produktami i datkami nadsyłanymi dla kombatantów z całej Polski trafią do wrocławskiej siedziby stowarzyszenia.

Zbiórka potrwa do świąt wielkanocnych. Potem dary zostaną podzielone na równe paczki i wysłane na granicę polsko-białoruską, gdzie zostaną odebrane przez przedstawicieli kombatantów i z pomocą polskich służb konsularnych na Białorusi dostarczone byłym żołnierzom AK.(PAP)

toe/ mtb/ abr/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)