Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Katowice: Wkrótce rozpocznie się rozbiórka Pałacu Ślubów

0
Podziel się:

Wkrótce ruszy rozbiórka katowickiego Pałacu Ślubów, gdzie przez ponad 40
lat mieścił się Urząd Stanu Cywilnego. W budynku, który w latach 70. należał do symboli
nowoczesności centrum Katowic, udzielono ok. 100 tys. ślubów. Do września budynek przestanie
istnieć.

Wkrótce ruszy rozbiórka katowickiego Pałacu Ślubów, gdzie przez ponad 40 lat mieścił się Urząd Stanu Cywilnego. W budynku, który w latach 70. należał do symboli nowoczesności centrum Katowic, udzielono ok. 100 tys. ślubów. Do września budynek przestanie istnieć.

O przekazaniu obiektu wykonawcy robót, który wkrótce rozpocznie zaplanowane na trzy miesiące prace rozbiórkowe, poinformowały w piątek służby prasowe katowickiego magistratu.

Firma, która zajmie się rozbiórką, spróbuje zdemontować fragmenty posadzki i znajdujących się w budynku kamiennych płaskorzeźb. Jeśli uda się ich nie uszkodzić, zostaną w przyszłości przeniesione do nowej sidziby Muzeum Śląskiego, która powstanie do 2013 r. na terenie byłej kopalni "Katowice".

W końcu ubiegłego roku siedzibę Urzędu Stanu Cywilnego przeniesiono z Pałacu Ślubów do odrestaurowanego, XIX-wiecznego Pałacu Goldsteinów przy pl. Wolności. Wyburzenie stojącego przy Alei Korfantego gmachu to początek prac, których ostatecznym celem jest zapowiadana od lat przebudowa ścisłego centrum Katowic - od Ronda im. Ziętka do Rynku.

Stary Pałac Ślubów to niski, kwadratowy budynek, o architekturze typowej dla PRL. Zaprojektowano go specjalnie na potrzeby Urzędu Stanu Cywilnego. W latach 70. ubiegłego wieku wrażenie robił przede wszystkim wystrój wnętrz - lustra, posadzki, rzeźby i rozmaite ozdobne detale. Nowinkami były przeszklona elewacja czy obrotowe drzwi.

Po zakończeniu prac rozbiórkowych działka, na której dziś znajduje się Pałac Ślubów, posłuży jako parking, a docelowo stanie na niej obiekt komercyjny. Procedura wyboru inwestora ma rozpocząć się w najbliższych miesiącach.

Rozbiórka będzie kosztować ok. 230 tys. zł. W związku z sąsiedztwem Superjednostki - największego budynku mieszkalnego w regionie - roboty rozbiórkowe mają być prowadzone w sposób jak najmniej uciążliwy dla mieszkańców.

"Wykonawca ma trzy miesiące na wykonanie zadania - to wystarczająco długo, aby krok po kroku spokojnie rozebrać budynek" - powiedział inżynier kontraktu przebudowy centrum Katowic z firmy Grontmij Polska, Marek Nych. Jak dodał, najpierw prowadzone będą prace demontażowe wewnątrz budynku, a pod koniec czerwca rozpocznie się proces kruszenia bryły samego obiektu.

Firma rozbiórkowa została zobowiązana do zabezpieczenia części ozdobnych elementów wyposażenia pałacu. Nadzór nad tym etapem robót pełnił będzie miejski konserwator zabytków. Na wniosek prof. Irmy Koziny z Zakładu Historii Sztuki Uniwersytetu Śląskiego zostanie podjęta próba m.in. zdemontowania fragmentów posadzki na parterze i płaskorzeźb na piętrze. Są z litego kamienia, więc ich demontaż bez uszkodzenia nie będzie łatwy.

Jeśli próba demontażu zakończy się sukcesem, odzyskane elementy trafią docelowo do nowego budynku Muzeum Śląskiego, którego budowa ruszy na przełomie czerwca i lipca tego roku. Płaskorzeźby zewnętrzne umieszczone zostaną w Katowickim Parku Leśnym.(PAP)

kon/ mab/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)