Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
06.06.2012 13:54

Katowice: Wmurowanie aktu erekcyjnego pod nową siedzibę NOSPR

Nawiązującą do śląskiej architektury siedzibę otrzyma w 2013 r. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach. Miasto staje się miejscem największej kulturalnej inwestycji w Europie podkreślił podczas wmurowania aktu erekcyjnego minister kultury Bogdan Zdrojewski.

Podziel się
Dodaj komentarz

Nawiązującą do śląskiej architektury siedzibę otrzyma w 2013 r. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach. Miasto staje się miejscem największej kulturalnej inwestycji w Europie podkreślił podczas wmurowania aktu erekcyjnego minister kultury Bogdan Zdrojewski.

Nowy obiekt Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia został zaprojektowany przez architekta Tomasza Koniora, i będzie składał się z trzech budynków. Najważniejszym wnętrzem będzie sala koncertowa na ponad 1800 miejsc. Została zaprojektowana w taki sposób, by zapewnić jak najlepsze warunki akustyczne dla wykonywania, odbioru i rejestracji muzyki klasycznej. Będzie to jedna z większych sal w Polsce.

Siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia budowana jest w pobliżu jednego z symboli Katowic - Spodka czyli hali widowiskowo-sportowej, a także będącej w trakcie budowy innej ważnej dla miasta inwestycji - nowej siedziby Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Szef resortu kultury Bogdan Zdrojewski nawiązując do tych inwestycji, powiedział, że Katowice "stają się miejscem największej kulturalnej inwestycji w Europie". "Wartość przedsięwzięć ulokowanych przy Spodku wynosi około miliarda złotych" - powiedział Zdrojewski w trakcie uroczystości związanej z wmurowaniem aktu erekcyjnego pod budowę nowej siedziby Orkiestry.

Dodał także, że Katowice są jedynym miastem, które na tak duża skalę "przekształca przemysłowe centrum w centrum artystyczno-kulturalno-kongresowe". "Takich przedsięwzięć było w Europie niewiele" - mówił Zdrojewski.

Wybitny kompozytor i dyrygent Krzysztof Penderecki przypomniał jak przed dwoma laty na zebraniu rady artystycznej NOSPR zaproponował, żeby zamiast renowacji dotychczasowej sali, co miało wówczas kosztować ok. 5 mln zł, lepiej wydać pieniądze na architekta. "No i stało się" - powiedział dziennikarzom Penderecki.

"Ukończenie budowy planowane jest na październik 2013 roku, potem kolejne dwa miesiące będzie trwało strojenie sali. Zajmie się tym japońska firma Nagata Acoustics, która ma siedzibę w Los Angeles. Firma ta zrealizowała wiele sławnych sal na świecie, między innymi w Sapporo, Tokio, Kopenhadze, teraz robi także akustykę w Paryżu i Hamburgu" - powiedziała PAP dyrektor naczelna Orkiestry Joanna Wnuk-Nazarowa. Dodała, że w Katowicach czuwa nad tym osobiście sławny polski pianista i dyrygent Krystian Zimerman.

Wnuk-Nazarowa przypomniała, że Orkiestra długo czekała na własną siedzibę. Obecnie korzysta z sali na tysiąc miejsc w Centrum Kultury Katowice, której akustyka pozostawia wiele do życzenia.

Sala w nowej siedzibie zostanie wykonana z drewna brzozowego. Znajdzie się w niej estrada o powierzchni 250 m kw. Sala będzie wyposażona w wielosegmentowy ruchomy plafon nad sceną i ruchome wrota do tzw. komór wybrzmiewania za słuchaczami na balkonach. Pozwoli to na dostosowanie akustyki do różnych form muzycznych.

Wokół sali zaprojektowano pięciokondygnacyjny budynek z foyer i atrium, restauracją, sklepem z wydawnictwami muzycznymi, salą zabaw muzycznych dla dzieci oraz klubem jazzowym. Pod ziemią znajdzie się parking na 112 samochodów. Przed gmachem powstanie plac z fontanną. Będą tam też organizowane imprezy plenerowe, a zieleń drzew i trawników ma sprzyjać wypoczynkowi.

Gmach nowej siedziby ma nawiązywać z zewnątrz do śląskiej architektury, elewacja budynku będzie pokryta cegłą, a wzorem zabytkowego osiedla robotniczego Nikiszowiec - wnęki okienne zostaną wyłożone czerwonym klinkierem.

Minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska uważa, że dzięki tej inwestycji zmieni się wyobrażenie o Śląsku. Podobnego zdania jest prezydent Katowic Piotr Uszok, który w trakcie uroczystości powiedział, że "kultura przez wiele lat była zapomniana na tej ziemi", zwłaszcza w latach 60., 70., kiedy budowano głównie fabryki, kopalnie i mieszkania. "Teraz nadrabiamy zaległości minionego stulecia" - powiedział Uszok.

Budżet tego przedsięwzięcia to 265 mln zł, z czego ok. 123 mln zł pochodzi ze środków unijnych.

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach (wcześniej działająca jako Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia) powstała w 1935 roku w Warszawie. Zespół utworzył i prowadził do wybuchu drugiej wojny światowej Grzegorz Fitelberg. Po wojnie Orkiestra reaktywowana została w Katowicach przez Witolda Rowickiego. "Chciano ją wielokrotnie przenosić do Warszawy, ale Orkiestra zakorzeniła się tutaj i dzisiaj spełnia się sen orkiestry. To jej miejsce i przyszłość" - powiedziała dyrektorka NOSPR.

W wieloletniej historii NOSPR zespołem kierowali m.in. Jan Krenz, Bohdan Wodiczko, Kazimierz Kord, Tadeusz Strugała, Jerzy Maksymiuk, Stanisław Wisłocki, Jacek Kaspszyk. 1 września funkcję dyrektora artystycznego i I dyrygenta obejmie Alexander Liebreich.(PAP)

ktp/ ls/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz