Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Katowice: Wystawa nowatorskich rozwiązań dla miasta

0
Podziel się:

Różnorodne rozwiązania, m.in. system informujący o jakości powietrza w
mieście i lokalna interaktywna mapa bezrobocia, prezentowane są w Katowicach w ramach
zainaugurowanej w czwartek akcji "MiastoLab".

Różnorodne rozwiązania, m.in. system informujący o jakości powietrza w mieście i lokalna interaktywna mapa bezrobocia, prezentowane są w Katowicach w ramach zainaugurowanej w czwartek akcji "MiastoLab".

Ekspozycja jest częścią akcji "MiastoLab", której celem jest opracowanie oraz prezentacja nowatorskich rozwiązań dla miasta - poprawiających jakość życia jego mieszkańców, czy służących jego estetyce. "+MiastoLab+ jest miejskim laboratorium, w którym testujemy zarówno drobne ulepszenia, jak też potencjalne kierunki i scenariusze rozwoju miasta" - informuje Instytucja Kultury Katowice-Miasto Ogrodów.

Nowe pomysły oraz alternatywne rozwiązania dla miasta opracowali młodzi projektanci, studenci, miejscy aktywiści, czy badacze współczesnych metropolii.

Od czwartku do niedzieli w Galerii Miasta Ogrodów prezentowane są założenia m.in. projektu "E-wdech", czyli systemu informującego o stanie powietrza w Katowicach. Jego celem jest ułatwienie mieszkańcom Katowic dostępu do informacji dotyczących zanieczyszczeń powietrza. Zakłada on udostępnianie danych poprzez sms, stronę internetową oraz aplikację na urządzenia mobilne. Jego celem będzie m.in. przekazywanie informacji ważnych dla alergików, astmatyków, osób starszych.

Katowicka Mapa Bezrobocia - to kolejny z pomysłów, z jakim będzie można zapoznać się na wystawie związanej z "MiastoLab". Ideą jest stworzenie stale aktualizowanej, interaktywnej mapy bezrobocia pozwalającej użytkownikowi zapoznać się m.in. z zamieszczonymi w internecie danymi pozwalającymi na szybką analizę przestrzenną tego zjawiska.

Autor mapy Bartosz Chuderski powiedział PAP, że jednym z celów projektu jest m.in. przekazanie zbieranych przez urzędników informacji w bardziej czytelnej i przystępniejszej formie. "Dzięki mapie będzie można od razu zobaczyć, które dzielnice, czy ulice są zagrożone bezrobociem. Trzeba będzie jedynie kliknąć w internecie na dany punkt. Projekt jest już gotowy" - powiedział Chuderski.

Opracowano również założenia systemu informacji wizualnej dla Osiedla Tysiąclecia - jednego z największych osiedli Katowic, gdzie na ok. 190 ha mieszka ponad 23 tys. osób. Celem systemu jest m.in. uproszczenie oznaczeń bloków, wprowadzenie jednolitego kodu kolorystycznego, piktogramów.

Piętnaście projektów będących efektem całorocznej pracy projektantów i społeczników można oglądać od czwartku do niedzieli w katowickiej Galerii Miasta Ogrodów. Spotkanie z autorami projektów odbędzie się w sobotę.(PAP)

ktp/ mki/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)