Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Katowicki skwer będzie nosił imię prof. Wilibalda Winklera

0
Podziel się:

Zmarły ponad trzy lata temu prof. Wilibald Winkler - b. wojewoda śląski,
wiceminister edukacji i rektor Politechniki Śląskiej - będzie patronem skweru w Katowicach-Ligocie
- zdecydowali w środę miejscy radni. Samorządowcy nie byli jednak w tej sprawie jednomyślni.

Zmarły ponad trzy lata temu prof. Wilibald Winkler - b. wojewoda śląski, wiceminister edukacji i rektor Politechniki Śląskiej - będzie patronem skweru w Katowicach-Ligocie - zdecydowali w środę miejscy radni. Samorządowcy nie byli jednak w tej sprawie jednomyślni.

Pomysł uhonorowania zmarłego w 2010 r. Winklera zgłosił radny Stefan Gierlotka z klubu "Forum Samorządowe i Piotr Uszok", który już w 2012 r. złożył w tej sprawie interpelację. Wniosek poparli członkowie komisji organizacyjnej, która wskazała plac w dzielnicy Ligota, u zbiegu ulic: Słupskiej, Koszalińskiej i Świdnickiej.

Podczas środowej sesji radny Jerzy Dolinkiewicz (Forum Samorządowe i Piotr Uszok) przypomniał, że Winkler ma bogaty dorobek naukowy i polityczny, a wśród jego licznych wychowanków są także mieszkańcy Katowic. Przyznano mu prestiżowe nagrody i wyróżnienia, m.in. nagrodę metropolity katowickiego "Lux ex Silesia"; pośmiertnie został oznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Wątpliwości miała radna Bożena Rojewska (PO), która pytała, jakie są konkretne zasługi Winklera dla Śląska i Katowic. "Nie chodzi o to, jakie pełnił funkcje, tylko konkretnie za jakie zasługi mamy podjąć taką uchwałę" - powiedziała.

Dolinkiewicz replikował, że dorobek zawodowy i praca społeczna Winklera nie budzą wątpliwości i zasługuje on na szczególne uznanie. Rojewska nie zgodziła się z opinią Gierlotki, że Winkler jest uznawany za najlepszego powojennego wojewodę śląskiego. "Panów odpowiedź mnie nie satysfakcjonuje" - oświadczyła radna.

Tuż przed głosowaniem przewodniczący rady Jerzy Forajter przypomniał, że zasługi dla Katowic nie są jedynym kryterium honorowania wybitnych osób. "Chodzi nam bardzo często o człowieka, który jest zasłużony w skali kraju, województwa; takim człowiekiem był niewątpliwie prof. Wilibald Winkler" - powiedział.

Ostatecznie uchwała została przyjęta 15 głosami. Siedmiu radnych wstrzymało się od głosu, jeden był przeciwny nadaniu skwerowi imienia Winklera.

Wcześniej w podobny sposób b. wojewodę uhonorowali zabrzańscy radni, który nazwali jego imieniem jedną z ulic tego miasta.

Wilibald Winkler urodził się w 1933 r. w Makoszowach - dziś dzielnicy Zabrza. Studiował na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej, potem przez 15 lat pracował w przemyśle; w 1966 r. wrócił na politechnikę jako wykładowca - specjalista w dziedzinie automatyki elektroenergetycznej; był nim niemal do śmierci, od 1981 r. jako profesor. W latach 1990-96 był rektorem politechniki.

Od 1997 do 2000 r. prof. Winkler był wiceministrem edukacji; w resorcie zajmował się głównie sprawami polityki międzynarodowej w tej dziedzinie. W grudniu 2000 r. premier Jerzy Buzek mianował go wojewodą śląskim.

Winkler należał do Solidarności. Był członkiem kierowanego przez Jana Kułakowskiego zespołu negocjacyjnego ds. członkostwa Polski w UE. Odpowiadał tam za dwa obszary negocjacyjne: badania i nauka oraz edukacja, kształcenie i młodzież. Jego dorobek naukowy to ponad 130 specjalistycznych publikacji, w dużej części opublikowanych za granicą. Wykładał m.in. na uniwersytetach w Niemczech. Był współautorem kilku książek, wydanych również w Niemczech i USA, oraz podręczników akademickich; znał biegle kilka języków. Zmarł 31 października 2010 r.(PAP)

kon/ mab/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)