Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kazachstan i Chiny podpiszą porozumienia warte 30 mld dolarów

0
Podziel się

Kazachstan i Chiny podpiszą 22 umowy o wartości 30 mld dolarów - ogłosił
w sobotę prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew po spotkaniu z przywódcą Chin Xi Jinpingiem.
Chiny wezmą udział w eksploatacji największego kazachskiego złoża ropy i gazu Kaszagan.

bEpPbGjp

Kazachstan i Chiny podpiszą 22 umowy o wartości 30 mld dolarów - ogłosił w sobotę prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew po spotkaniu z przywódcą Chin Xi Jinpingiem. Chiny wezmą udział w eksploatacji największego kazachskiego złoża ropy i gazu Kaszagan.

"Porozumieliśmy się w sprawie budowy rafinerii, której potrzebuje Kazachstan, w kwestii współpracy w dziedzinie rolnictwa, a także budowy infrastruktury w sferze transportu i łączności" - powiedział Nazarbajew.

Obie strony osiągnęły też "porozumienie co do udziału Chin w eksploatacji złoża Kaszagan" - poinformował Xi. Kazachski koncern państwowy KazMunajGaz zgodnie z tym porozumieniem ma sprzedać 8,33 proc. udziałów w Kaszaganie chińskiemu państwowemu koncernowi CNPC.

bEpPbGjr

W przemówieniu na uniwersytecie w Astanie przywódca Chin przekonywał, że współpraca obu krajów znalazła się na "historycznym poziomie", i podkreślił, że relacje z Azją Środkową "są jednym z priorytetów w polityce zagranicznej" Chin. Po wizycie w Kazachstanie Xi udaje się do Uzbekistanu i Kirgistanu, gdzie weźmie udział w spotkaniu Szanghajskiej Organizacji Współpracy.

Złoże Kaszagan zostało odkryto w 2000 roku. Jak podaje koncenr KazMunajGaz jego potwierdzone zasoby wynoszą 761,1 mln ton ropy. Z uwagi na wielkość rozpoznanych zasobów określa się je jako najcenniejsze odkrycie światowego przemysłu naftowego w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat.

Inwestorzy, którzy zagospodarowują złoża Kaszagan to firmy: KazMunajGaz, Eni, Total, ExxonMobil, Royal Dutch Shell, które posiadają po 16,81 proc. udziałów w projekcie. Do konsorcjum wchodzi także ConocoPhillips (8,4 proc. udziałów) oraz Inpex (7,56 proc. udziałów). (PAP)

awl/ ap/

bEpPbGjx

14531457 arch.

bEpPbGjS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)