Notowania

sikorski
16.07.2010 16:00

Kazachstan: Sikorski na spotkaniu szefów dyplomacji OBWE

# dochodzi wypowiedź szefa MSZ i informacja od rzecznika resortu #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi wypowiedź szefa MSZ i informacja od rzecznika resortu #

16.07. Ałma Ata (PAP) - Szef MSZ Radosław Sikorski przybył w piątek do Kazachstanu na nieformalne spotkanie ministrów spraw zagranicznych Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Szefowie dyplomacji będą rozmawiać m.in. o wzmocnieniu efektywności OBWE.

Sikorski rozpoczął udział w naradzie w piątek wieczorem (czasu lokalnego) od roboczego obiadu z udziałem szefów resortów dyplomacji. W jego trakcie ministrowie będą rozmawiali o wyzwaniach dla bezpieczeństwa na obszarze euroatlantyckim i eurazjatyckim.

Wcześniej w piątek Sikorski spotkał się z szefem MSZ Izraela Awigdorem Liebermanem. Wieczorem będzie też rozmawiał z ministrem spraw zagranicznych Azerbejdżanu Elmarem Mammadiarowem.

W sobotę Sikorski weźmie udział w sesji poświęconej bezpieczeństwu m.in. w Kirgistanie i regionie Górskiego Karabachu. Minister spotka się również tego dnia z ministrem spraw zagranicznych Kazachstanu Kanatem Saudabajewem.

Rzecznik polskiego MSZ Piotr Paszkowski poinformował w piątek dziennikarzy, że Polska prawdopodobnie wyśle w ramach misji OBWE policjantów do Kirgistanu. Przedstawiciel OBWE poinformował w piątek w Ałma Acie, że organizacja wyśle na południe Kirgistanu 52 policjantów, którzy będą monitorować sytuację w tym zapalnym pod względem etnicznym regionie.

Sikorski w rozmowie z dziennikarzami dodał, że Polska oddelegowała dyplomatę do misji obserwacyjnej w Kirgistanie. Zdaniem Sikorskiego wydarzenia w tym kraju są dowodem na to, że "zamrożone konflikty czy stan braku demokracji mogą przerodzić się w ostry konflikt z tysiącami uchodźców i poważną˙niestabilnością".

Radosław Sikorski podkreślił, że należy przypomnieć o pozytywnej roli, jaką odegrało OBWE w Gruzji, Osetii Południowej i Abchazji. "Oby OBWE mogło powrócić do swojej roli monitorującej. To pokazuje, że zadań dla OBWE niestety nie brakuje" - powiedział.

Kazachstan przewodniczy w tym roku OBWE.

Tomasz Grodecki (PAP)

tgo/ mw/ ro/ gma/

Tagi: sikorski, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz