Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

KE: konieczne ujednolicenie prawa dot. przestępczości narkotykowej

0
Podziel się:

Konieczne jest ujednolicenie prawa w zakresie przeciwdziałania i zwalczania
przestępczości narkotykowej oraz współpraca policji m.in. w zakresie kontroli szlaków przemytu -
uważa szefowa wydziału ds. narkotyków Komisji Europejskiej Dany Spinant.

Konieczne jest ujednolicenie prawa w zakresie przeciwdziałania i zwalczania przestępczości narkotykowej oraz współpraca policji m.in. w zakresie kontroli szlaków przemytu - uważa szefowa wydziału ds. narkotyków Komisji Europejskiej Dany Spinant.

Spinant mówiła o tym w Warszawie podczas środowej konferencji "UE-Europa Wschodnia: zwalczanie przestępczości narkotykowej". Dodała, chodzi m.in. o konfiskatę mienia, co jest dotkliwe dla organizacji przestępczych. Spinant poinformowała, że KE pracuje nad umową z Federacją Rosyjską o zwalczaniu prekursorów narkotyków, która ma być gotowa do końca roku. Komisja chce też wzmocnić współpracę sił policyjnych w Europie m.in. w zakresie kontroli szlaków przemytu.

Komendant główny policji Andrzej Matejuk zapewnił, że skuteczniejsze zwalczanie przestępczości narkotykowej, a w szczególności narkotyków syntetycznych, prekursorów do ich produkcji oraz dopalaczy jest jednym z priorytetów polskiej prezydencji. "Nowym zagrożeniem są tzw. dopalacze. Polska doświadczyła tego problemu boleśnie w ubiegłym roku, ale dzięki skutecznym działaniom organów państwa to zjawisko zostało skutecznie ograniczone" - przekonywał.

Szef polskiej policji przypomniał, że w czwartek w Luksemburgu rada ministrów sprawiedliwości i spraw wewnętrznych UE (tzw. Rada JHA) ma przyjąć tzw. europejski pakt przeciwko narkotykom syntetycznym. Jak zaznaczył Matejuk, w tym zakresie niezmiernie ważne jest promowanie ściślejszej współpracy Unii Europejskiej z państwami Europy Wschodniej.

KE ogłosiła strategię walki UE z narkotykami, po raz pierwszy w szerokim zakresie obejmując nią substancje psychotropowe, tzw. dopalacze, o co apelowała Polska. Komisja ocenia, że w ciągu ostatnich dwóch lat co dwa tygodnie w obiegu pojawiała się nowa substancja syntetyczna. W 2010 r. UE zidentyfikowała rekordową liczbę 41 takich substancji; rok wcześniej lista ta liczyła 24 pozycje. Te psychoaktywne substancje, w Polsce zwane dopalaczami, wywołują podobne objawy jak niebezpieczne narkotyki typu ecstasy czy kokaina. Są coraz częściej dostępne przez internet i szybko rozprzestrzeniły się w wielu państwach członkowskich, które napotykają trudności, próbując zapobiec ich sprzedaży.

Z niedawnego sondażu Eurobarometr do kontaktu z nowymi narkotykami syntetycznymi przyznało się 5 proc. Europejczyków. Najwyższy odsetek odnotowano w Irlandii (16 proc.), Polsce (9 proc.), na Łotwie (9 proc.), w Wielkiej Brytanii (8 proc.) oraz Luksemburgu (7 proc.). Sondaż wykazał również, że we wszystkich 27 państwach członkowskich Unii zdecydowana większość osób w wieku 15-24 lat jest zdania, że należy zakazać tego rodzaju substancji.

KE zapowiada, że zrewiduje obecnie obowiązujące przepisy UE stosowane w polityce antynarkotykowej, które powstały w latach 2004-2005 i nie nadążają za ewolucją sposobów handlu narkotykami i pojawieniem się nowych substancji. Nowe przepisy mają też pomóc w zwalczaniu transgranicznego handlu narkotykami na mocy przepisów prawa karnego. Będą też nowe przepisy UE mające wzmocnić kontrolę nad substancjami chemicznymi wykorzystywanymi do produkcji narkotyków. Strategia KE zakłada też ściślejszą współpracę na szczeblu międzynarodowym, zwłaszcza z krajami tranzytu i produkcji spoza UE, jak również z krajami uznawanymi za główne punkty wejścia dla narkotyków w Europie.

Obecnie polityka antynarkotykowa należy głównie do kompetencji państw członkowskich. KE jest odpowiedzialna za monitorowanie oraz ocenę strategii antynarkotykowej UE oraz planów działania w zakresie narkotyków. KE przysługuje jednak prawo proponowania państwom, aby nowe substancje, w tym dopalacze, objąć kontrolą, czyli w praktyce zakazem - na mocy unijnej Decyzji z 2005 r. o szybkiej wymianie informacji na temat nowych substancji psychoaktywnych.

Według danych podanych na konferencji z powodu używania narkotyków umiera rocznie w Europie 10 tys. osób.(PAP)

gdyj/ bos/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)