Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

KE kusi Białoruś dodatkowym wsparciem finansowym

0
Podziel się:

Białoruś może liczyć na dodatkową pomoc finansową ze strony Unii
Europejskiej, ale musi kontynuować wysiłki na rzecz reform - powiedziała we wtorek unijna komisarz
ds. stosunków zewnętrznych Benita Ferrero-Waldner po spotkaniu z białoruskim ministrem spraw
zagranicznych Siarhiejem Matynauem w Brukseli.

Białoruś może liczyć na dodatkową pomoc finansową ze strony Unii Europejskiej, ale musi kontynuować wysiłki na rzecz reform - powiedziała we wtorek unijna komisarz ds. stosunków zewnętrznych Benita Ferrero-Waldner po spotkaniu z białoruskim ministrem spraw zagranicznych Siarhiejem Matynauem w Brukseli.

"Daliśmy już dowód naszego zaangażowania i dobrej woli, zwiększajac pomoc dla Białorusi z 5 do 10 mln euro w tym roku. W przyszłym roku chcemy zrobić to samo, by poprawić zwłaszcza bezpieczeństwo żywności (...) Obecnie rozważamy wsparcie makroekonomiczne oraz możliwość uzyskania w przyszłości przez Białoruś kredytów z Europejskiego Banku Inwestycyjnego i Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju" - powiedziała Ferrero-Waldner na konferencji prasowej.

Pytana o szczegóły, powiedziała, że decydujące będzie stanowisko Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) o ewentualnym wsparciu mocno dotkniętej przez kryzys Białorusi i chodzi o spełnienie stawianych przez MFW warunków dotyczących reform gospdarczych. "Jeśli MFW stwierdzi, że są spełnione warunki, wtedy my także możemy rozważyć wsparcie makroekonomiczne, ale na razie jest za wcześnie mówić o jego wysokości. Miejmy nadzieję, że będzie to możliwe, bo ważne jest wspieranie Białorusi w tych trudnościach, z którymi wszyscy się borykamy" - powiedziała.

W dalszej przyszłości, w zależności od poczynionego przez Białoruś postępu, komisarz zaoferowała normalizowanie stosunków handowych z UE oraz ułatwienia wizowe, o co na spotkaniu apelował Martynau.

"Możemy odblokować pełen potencjał naszych stosunków, jeśli będą miały miejsce przekonujące i nieodwracalne reformy" - obiecała Ferrero-Waldner.

Unia Europejska zawiesiła sankcje wizowe wobec przedstawicieli reżimu prezydenta Alaksandra Łukaszenki, który rządzi żelazną ręką na Białorusi od 1994 roku, i wznowiła kontakty polityczne z Mińskiem, gdy uwolniono białoruskich więźniów politycznych. Formalnie sankcje są wciąż jednak utrzymane. W listopadzie ministrowie spraw zagranicznych "27" ponownie przeanalizują sytuację na Białorusi i w przypadku dalszego pozytywnego rozwoju wydarzeń rozważą zniesienie restrykcji.

Ferrero-Waldner wyraziła nadzieję, że "będziemy mogli stwierdzić już w listopadzie, że wielki postęp został osiągnięty", co umożliwi dalsze zbliżenie na linii UE-Białoruś.

Minister spraw zagranicznych przewodniczącej UE Szwecji Carl Bildt przypomniał, że zbliżenie z UE zależy od samej Białorusi. Wezwał do poprawy sytuacji w zakresie praw człowieka, wolności stowarzyszeń czy zniesienia kary śmierci.

"Mam nadzieję, że postęp będzie możliwy. W naszym wspólnym interesie leży rozwijanie dialogu o kwestiach regionanych, ekonomicznycyh czy energetycznych" - powiedział.

"Obie strony chcą pracować razem i rozumieją potrzebę pracy razem" - oświadczył na konferencji prasowej Martynau. Zadeklarował, że Partnerstwo Wschodnie, do którego Białoruś także została zaproszona, to "oczywisty priorytet" dla władz w Mińsku. "Nasi dwaj główni partnerzy to Rosja i Unia Europejska. A Partnerstwo Wschodnie to jak dotąd najważniejsza część naszych stosunków z UE" - powiedział.

Co do uznania przez Białoruś separatystycznych gruzińskich republik Osetii Południowej i Abchazji, Martynau zapewnił, że żadna decyzja nie została jeszcze podjęta przez władze w Mińsku.

Michał Kot (PAP)

kot/ kar/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)