Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

KE ma zaopiniować projekt Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem

0
Podziel się:

Konferencja przewodniczących frakcji politycznych europarlamentu
przekazała Komisji Europejskiej do zaopiniowania projekt ustanowienia Europejskiego Dnia Bohaterów
Walki z Totalitaryzmami 25 maja, kiedy obchodzona jest rocznica egzekucji rotmistrza Witolda
Pileckiego.

Konferencja przewodniczących frakcji politycznych europarlamentu przekazała Komisji Europejskiej do zaopiniowania projekt ustanowienia Europejskiego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmami 25 maja, kiedy obchodzona jest rocznica egzekucji rotmistrza Witolda Pileckiego.

Informację taką przekazał PAP w środę, po zakończeniu posiedzenia szefów frakcji politycznych Parlamentu Europejskiego, autor inicjatywy - eurodeputowany Tomasz Poręba (PiS).

"Od tego, czy Komisja pozytywnie zaopiniuje ten projekt, będą zależeć jego dalsze losy. Liczę na silne wsparcie ze strony pana przewodniczącego PE Jerzego Buzka dla tej wspólnej dla Polaków sprawy" - powiedział Poręba. Przyznał jednak, iż "ma wrażenie, że żadna z unijnych instytucji nie jest w stanie podjąć ostatecznej decyzji", bo sprawa "strasznie się ciągnie". W poprzedniej kadencji PE nie udało się jej sfinalizować ówczesnej europosłance Hannie Foltyn-Kubickiej (PiS).

Źródła PE potwierdziły, że w europarlamencie nie ma ogromnego entuzjazmu do inicjatyw ustanowienia Europejskiego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmami, gdyż eurodeputowani opowiedzieli się już za ogłoszeniem 23 sierpnia Europejskim Dniem Pamięci Ofiar wszystkich reżimów totalitarnych i autorytarnych. I to też była m.in. polska inicjatywa. "To nie tak, że w PE jest niechęć do rotmistrza Pileckiego, ale po prostu jest poczucie, że nie ma konieczności ustanawiać kolejnych dni" - powiedziały źródła.

Trudno więc określić, czy sprawa znajdzie szczęśliwy finał. Ruch należy teraz do Komisji Europejskiej.

Projekt, przygotowany wspólnie przez Tomasza Porębę i Marka Migalskiego, uzyskał poparcie relatywnie małej Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, w której zasiadają eurodeputowani PiS, a także brytyjscy konserwatyści i czeski ODS. Trafił na ręce przewodniczącego PE Jerzego Buzka, który przekaże go do rozpatrzenia komisji spraw zagranicznych PE. To ona zadecyduje, czy nadać mu dalszy bieg.

W propozycji obok Witolda Pileckiego wymienionych jest szereg innych postaci z czasów II wojny światowej. Między innymi Belgijka Andree de Jongh, która z narażeniem życia pomagała ewakuować alianckich więźniów z Europy, Brytyjczyk Harry Peuleve, który organizował ruch oporu na terytorium Francji czy Czeszka Milada Horakova, która uczestniczyła w ruchu oporu w czasie wojny, a potem zginęła z rąk komunistów. Dokument powołuje się na "żywe świadectwo i niezłomną postawę wielu osób z różnych państw Europy, zasługujących na miano bohaterów, (...) którzy z narażeniem własnego życia stawiali czoło okrucieństwom totalitaryzmu nazistowskiego i komunistycznego".

Poręba tłumaczył, że intencją pomysłodawców jest utworzenie "panteonu bohaterów Europy, którzy swoim życiem i niezłomną postawą świadczyli o uniwersalnych wartościach w tragicznych czasach walki z komunizmem i nazizmem".

25 maja to dzień wykonania w 1948 wyroku śmierci na rotmistrzu Witoldzie Pileckim, który z własnej woli poszedł do hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, by zorganizować tam ruch oporu oraz zebrać informacje o masowych mordach i który po ucieczce z obozu walczył z nazistami, a po wojnie z reżimem komunistycznym.

Inga Czerny (PAP)

icz/ kot/ kar/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)