Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KE oceni konsekwencje referendum w Szwajcarii dla relacji z UE

0
Podziel się:

Komisja Europejska oceni jakie konsekwencje dla relacji UE ze Szwajcarią
mogą mieć wyniki niedzielnego referendum w tym kraju, w którym większość opowiedziała się za
ograniczeniem masowej imigracji. Bronimy swobody przepływu osób - podkreśliła rzeczniczka KE.

Komisja Europejska oceni jakie konsekwencje dla relacji UE ze Szwajcarią mogą mieć wyniki niedzielnego referendum w tym kraju, w którym większość opowiedziała się za ograniczeniem masowej imigracji. Bronimy swobody przepływu osób - podkreśliła rzeczniczka KE.

W niedzielnym referendum w sprawie ograniczenia masowej imigracji podwójna większość Szwajcarów opowiedziała się za przywróceniem limitów dotyczących zagranicznych pracowników. Według oficjalnych wyników chce tego 50,3 proc. wyborców i większość kantonów. Przywrócenie limitów wiąże się też z ograniczeniem uprawnień imigrantów do zasiłków i preferowaniem obywateli szwajcarskich przy zapełnianiu wakatów.

Rzeczniczka KE Pia Ahrenkilde Hansen podkreśliła na poniedziałkowej konferencji prasowej, że swobodny przepływ osób jest wpisany w dwustronną umowę zawartą między UE a Szwajcarią w 2002 roku. "Stawiamy sprawę jasno: swobodny przepływ osób jest elementem naszych porozumień" - podkreśliła.

Zapowiedziała, że KE oceni konsekwencje tego referendum dla relacji UE-Szwajcaria. Swobodny przepływ osób - przypomniała rzeczniczka KE - jest jednym z najistotniejszych praw w UE. "Bronimy swobodnego przepływu osób i to może mieć wpływ na nasze relacje z tym krajem" - mówiła Hansen.

Przypomniała jednocześnie, że dwustronne porozumienia dają także Szwajcarii dostęp do unijnego wspólnego rynku, więc UE nie może zaakceptować restrykcji, jakie zostały przegłosowane w niedzielnym referendum. "To może mieć wpływ na inne nasze porozumienia ze Szwajcarią" - powiedziała rzeczniczka.

Implikacje referendum w Szwajcarii mają być przeanalizowane pod kątem politycznym i prawnym. "Będziemy udowadniać, że swoboda przepływu osób przynosi korzyść całemu społeczeństwu europejskiemu, a tego typu restrykcje nie są elementem naszej polityki" - wyjaśniła Hansen.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz zaznaczył w poniedziałkowym oświadczeniu, że szwajcarski rząd musi teraz wyciągnąć wnioski z wyników referendum i zdecydować, czy są one zgodne z międzynarodowymi zobowiązaniami Szwajcarii, a "w szczególności z porozumieniami zawartymi z UE". "Szwajcaria czerpie korzyści ze wspólnego rynku, a swobodny przepływ osób jest jednym z jego filarów" - podkreślił Schulz.

Wygrane nieznaczną większością przez zwolenników ograniczenia imigracji referendum było rozpisane na wniosek populistycznej, liberalno-prawicowej Szwajcarskiej Partii Ludowej (SVP).

Przyjęcie wniosku SVP może zaszkodzić relacjom Szwajcarii z UE, ponieważ Berno będzie musiało w ciągu trzech lat renegocjować porozumienie o przepływie osób z 2002 roku lub je anulować. To z kolei może pociągnąć za sobą zmiany w innych umowach dwustronnych. Dotyczą one m.in. rolnictwa, transportu i badań.

Z Brukseli Agnieszka Szymańska (PAP)

ajg/ jzi/ fit/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)