Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

KE: Od 11 listopada w Brukseli druga runda rozmów handlowych z USA

0
Podziel się

W dniach 11-15 listopada ma się odbyć w Brukseli druga runda rozmów
handlowych UE z USA, m.in. o usługach i energii - podała KE. Rozmowy nie odbyły się w październiku
z powodu "zamknięcia" rządu USA, teraz coraz bardziej ciąży na nich afera podsłuchowa.

bErmyvYR

W dniach 11-15 listopada ma się odbyć w Brukseli druga runda rozmów handlowych UE z USA, m.in. o usługach i energii - podała KE. Rozmowy nie odbyły się w październiku z powodu "zamknięcia" rządu USA, teraz coraz bardziej ciąży na nich afera podsłuchowa.

"Ta runda negocjacji przywróci rozmowy w sprawie transatlantyckiej umowy o wolnym handlu (Transatlantic Trade and Investment Partnership - TTIP) na właściwe tory, jeśli chodzi o kalendarz negocjacji" - podała w poniedziałek Komisja Europejska.

"Zespoły negocjatorów z obu stron Atlantyku mają rozmawiać o usługach, inwestycjach, energii, surowcach oraz o kwestiach regulacyjnych" - dodano. Poinformowano, że trzecia runda negocjacji handlowych ma się odbyć w Waszyngtonie w tygodniu rozpoczynającym się 16 grudnia.

bErmyvYT

Zrobienie sobie "przerwy" w negocjacjach handlowych z USA w związku z aferą podsłuchową zalecał podczas ostatniego szczytu UE przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz. Także przebywający w ubiegłym tygodniu w Waszyngtonie europosłowie ostrzegali, że afera podsłuchowa grozi opóźnieniem utworzenia strefy wolnego handlu między USA a UE.

Chodzi o praktyki amerykańskiego wywiadu, które ujawnił były współpracownik Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) Edward Snowden, w tym inwigilację internetu na wielką skalę (program PRISM), przechwycenie danych o milionach połączeń telefonicznych we Francji czy Hiszpanii i wreszcie podsłuchiwanie telefonu kanclerz Niemiec Angeli Merkel i liderów innych 34 państw. Te informacje wywołały burzę polityczną w Europie, przysparzając dodatkowych argumentów za wzmocnieniem prawa do ochrony prywatności Europejczyków.

Według nieoficjalnych informacji Berlin chce włączenia zasad ochrony danych do rozmów handlowych z USA, czego mieliby obawiać się unijni urzędnicy, ponieważ mogłoby to opóźnić negocjacje, a nawet poważnie im zaszkodzić.

KE komentując w poniedziałek te doniesienie poinformowała, że nie otrzymała żadnej oficjalnej prośby w tej sprawie. Komisja przypomniała, że równolegle z rozmowami handlowymi pracuje amerykańsko-unijna specjalna grupa ekspertów zajmująca się ustalaniem faktów związanych z programem szpiegowskim PRISM. Ustanowiono ją w lipcu, po pierwszych publikacjach rewelacji Snowdena w czerwcu.

bErmyvYZ

Z Brukseli Julita Żylińska (PAP)

jzi/ awi/ az/ mc/

bErmyvZu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)