Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

KE: Od 2015 obowiązkowy system wzywania pomocy w nowych autach

0
Podziel się

KE chce, by od 2015 r. nowe modele samochodów były wyposażone w systemy
automatycznie wzywające pomocy w przypadku poważnego wypadku drogowego. Pozwoli to jej zdaniem na
uratowanie setek osób rocznie i znacznie skróci czas interwencji służb ratowniczych.

bEgLnYbp

KE chce, by od 2015 r. nowe modele samochodów były wyposażone w systemy automatycznie wzywające pomocy w przypadku poważnego wypadku drogowego. Pozwoli to jej zdaniem na uratowanie setek osób rocznie i znacznie skróci czas interwencji służb ratowniczych.

Komisja Europejska chce, aby od 2015 r. systemy automatycznego wzywania pomocy (tzw. eCall) były obowiązkowo instalowane w każdym nowym samochodzie osobowym, a także w lekkich samochodach dostawczych. Do 2015 roku system ma działać w całej UE oraz w Chorwacji, Islandii, Norwegii i Szwajcarii, czemu służyć ma przyjęte w środę i opublikowane w czwartek przez KE zalecenie.

Chodzi o zainstalowany w samochodzie czujnik, który w razie poważnego wypadku automatycznie łączy się europejskim systemem alarmowym i przekazuje służbom ratunkowym informacje o miejscu wypadku i lokalizacji pojazdu. Pozwala to na uruchomienie pierwszej pomocy niezwłocznie po zarejestrowaniu poważnego zderzenia, w przypadku, gdy pasażerowie rozbitego pojazdu nie są w stanie zrobić tego samodzielnie.

bEgLnYbr

KE wzywa państwa UE, żeby zapewniły szybkie i niezawodne połączenie pomiędzy montowanymi w samochodzie czujnikami i centralami służb ratowniczych. Kraje UE mają też dopilnować, by operatorzy telefonii komórkowej wbudowali w swoje sieci odpowiednie systemy pozwalające na wykrywanie sygnałów pochodzących z eCall, aby mogły być szybko i za darmo przekazane do centrów powiadamiania ratunkowego.

Zdaniem KE, uruchomienie systemu w całej Europie pozwoli każdego roku uratować życie kilkuset osób, przy stosunkowo niewielkich kosztach instalacji. Automatyczny alert ma bowiem skrócić czas pojawiania się ekip ratunkowych w miastach o ok. 40 proc., a poza nimi nawet o połowę. Koszt instalacji systemu w nowym aucie szacuje się na mniej niż 100 euro.

Komisja podkreśla równocześnie, że zainstalowany na stałe w samochodzie czujnik nie będzie łamał zasad prywatności, gdyż nie będzie wykrywalny przez inne urządzenia. "Ponieważ system jest +uśpiony+ i nie wysyła sygnałów, dopóki nie zostanie aktywowany w razie poważnego wypadku, nie będzie można go wykorzystywać np. do śledzenia samochodu" - zapewnił w czwartek rzecznik KE Jonathan Todd.

Pierwotnie system miał być wdrożony w całej Europie do 2009 roku, dobrowolnie przez państwa UE. Proces ten był jednak bardzo powolny i dlatego KE postanowiła narzucić państwom konkretne rozwiązania. Obecnie jedynie 0,7 proc. wszystkich samochodów osobowych w UE jest wyposażonych w automatyczne systemy powiadamiania służb ratunkowych, przy czym odsetek ten praktycznie nie wzrasta. Ponadto produkowane w różnych krajach UE systemy są chronione patentem i nie mogą współpracować ze sobą.

bEgLnYbx

KE opublikuje dodatkowo wytyczne na temat modernizacji centrów powiadamiania ratunkowego oraz rozporządzenia, które sformalizuje wprowadzenie obowiązku wyposażania, począwszy od 2015 r., wszystkich nowych modeli samochodów osobowych i lekkich samochodów dostawczych w urządzenia eCall spełniające wymogi specyfikacji technicznych do celów uzyskania unijnej homologacji typu. (PAP)

aby/ jzi/ mc/

bEgLnYbS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)