Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

KE proponuje panel ds. transportu dla partnerów ze Wschodu

0
Podziel się:

Komisja Europejska chcąc wzmocnić współpracę w ramach polityki sąsiedzkiej,
zaproponowała w czwartek nowy plan działań w obszarze transportu. Przewiduje one m.in. powołanie
specjalnego panelu ds. tej polityki dla krajów Partnerstwa Wschodniego.

*Komisja Europejska chcąc wzmocnić współpracę w ramach polityki sąsiedzkiej, zaproponowała w czwartek nowy plan działań w obszarze transportu. Przewiduje one m.in. powołanie specjalnego panelu ds. tej polityki dla krajów Partnerstwa Wschodniego. *

Proponowany panel ma służyć monitorowaniu i koordynacji projektów rozwijanych ze wschodnimi partnerami w obszarze transportu. Oficjalnie miałby on być powołany podczas konferencji ministerialnej organizowanej 24 i 25 października w Krakowie. Panel zrzeszałby przedstawicieli KE, instytucji finansowych, krajów UE oraz państw PW, w tym ekspertów z Białorusi.

"Przewiduję włączenie Białorusi do panelu w ramach rozmów o infrastrukturze i aspektach operacyjnych tej inicjatywy" - powiedział podczas konferencji prasowej europejski komisarz ds. rozszerzenia i polityki sąsiedztwa Sztefan Fuele.

Sam panel jest jedną z 20 propozycji przewidzianych w ramach przyjętego przez KE w czwartek sąsiedzkiego planu działań w obszarze transportu. Przedstawiony przez komisarza ds. transportu Siima Kallasa i Fuelego plan ma przyczynić się do wzmocnienia więzi z sąsiadami UE poprzez rozwijanie konkretnych projektów.

"Swoboda poruszania się jest czymś, co chcemy zagwarantować w Europie(...). Jeśli mamy mówić poważnie o relacjach z naszymi sąsiadami, musimy zapewnić infrastrukturę, która jest konieczna dla swobodnego przepływu towarów i ludzi, oraz zmniejszyć biurokrację" - powiedział Kallas na konferencji prasowej.

Plan obejmuje wszystkie obszary polityki transportu, zarówno dla południowych, jak i dla wschodnich państw sąsiadujących z UE, ale jak zaznaczył Kallas, KE "chce tym razem bardziej skupić się na Wschodzie".

"Wyobraźmy sobie połączenie między Berlinem i Kijowem. Teraz połączenie kolejowe może zabrać całą dobę. Z odpowiednimi torami i pociągami ta sama podróż mogłaby zająć 6 godz., pod warunkiem że wprowadzimy także ułatwienie celne" - dodał.

Wszystkie działania UE w ramach tej inicjatywy będą finansowane z już istniejących środków w ramach Europejskiej Polityki Sąsiedztwa oraz pożyczek z międzynarodowych instytucji finansowych, a sam plan ma się przyczynić do lepszej hierarchizacji finansowanych projektów. Unijne środki są przyznawane w ramach grantów i, jak zauważył Sztefan Fuele, działają "bardzo stymulująco dla pozyskiwania dodatkowych środków od innych inwestorów". Budżet polityki sąsiedzkiej na lata 2007-13 wynosi 745 mln euro, z czego do tej pory około 25 proc. zostało wydane na projekty w obszarze transportu.

Z Brukseli Agata Byczewska (PAP)

aby/ mw/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)