Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KE upomina Polskę ws. odkrywki kopalni Konin nad jeziorem Gopło

0
Podziel się:

#
dochodzi komentarz Greenpeace
#

# dochodzi komentarz Greenpeace #

26.01. Bruksela (PAP) - KE wszczęła w czwartek wobec Polski procedurę związaną z naruszeniem przepisów UE ws. ochrony środowiska w przypadku odkrywki węgla brunatnego Tomisławice kopalni Konin. Odkrywka ta znajduje się obok chronionego w ramach sieci Natura 2000 jeziora Gopło.

"Komisja Europejska upomina Polskę w związku z naruszeniem przepisów ochrony środowiska. Sprawa dotyczy niewykonania oceny oddziaływania na środowisko kopalni odkrywkowej na obszarze ochrony Natura 2000 nad jeziorem Gopło w północno-środkowej Polsce" - czytamy w komunikacie. Komisja prześle polskim władzom tzw. uzasadnioną opinię oraz zwróci się o doprowadzenie do zgodności z unijnymi przepisami w ciągu dwóch miesięcy. "W przeciwnym wypadku, Komisja może przekazać sprawę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej" - przestrzega KE.

Natomiast Greenpeace ostrzega przed powtórką "historii Doliny Rospudy", gdzie protesty przerwały budowę obwodnicy Augustowa, a spór trafił do Trybunału UE. KE wycofała pozew w 2009 r. po decyzji o zmianie trasy.

Jezioro Gopło podlega ochronie na mocy dyrektywy siedliskowej, która jest częścią unijnych przepisów sieci Natura 2000. Wymaga ona - w przypadku obszarów siedliskowych zagrożonych gatunków ptaków - przeprowadzenia oceny skutków inwestycji przed jej rozpoczęciem.

KE uważa za niewystarczającą ocenę wpływu na środowisko odkrywki złoża Tomisławice Kopalni Węgla Brunatnego "Konin" w Kleczewie SA, która znajduje się w pobliżu chronionego jeziora.

Obawy Komisji wzbudza fakt, że na potrzeby oceny przedłożono - jej zdaniem - niewystarczające dane, oraz że "błędne założenia mogły mieć wpływ na wynik oceny, co może mieć negatywne skutki dla objętych ochroną roślin i zwierząt". KE dodaje, że ani wezwanie do usunięcia uchybienia, ani spotkania z przedstawicielami polskich władz polskich nie doprowadziły do rozwiązania, w związku z czym wystosowała tzw. uzasadnioną opinię uruchamiającą procedurę o naruszenie prawa UE.

"Należy jak najszybciej wstrzymać dalszą rozbudowę szkodliwej odkrywki Tomisławice, do czasu wyjaśnienia sprawy na poziomie UE i krajowym. Inaczej Polskę mogą spotkać ogromne kary finansowe lub powtórka historii z Doliny Rospudy" - powiedział w czwartek PAP Iwo Łoś, koordynator Kampanii Klimat i Energia z Greenpeace Polska. Jego zdaniem inwestycja grozi środowisku i mieszkańcom.

Odkrywka Tomisławice została uruchomiona 20 września 2011 roku i pozwoliła zastąpić zamkniętą w czerwcu odkrywkę Kazimierz. Będzie eksploatowana do około 2030 roku. Jej zasoby przemysłowe oszacowano na 41 mln ton.

Docelowo wydobycie z odkrywki Tomisławice ma wynosić 2-2,5 mln ton węgla rocznie. Rocznie cała Kopalnia Węgla Brunatnego Konin wydobywa ok. 9 mln ton węgla. (PAP)

jzi/ pad/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)