Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

KE uspokojona przez MRR ws. korupcji, nie podejmuje na razie własnych działań

0
Podziel się:

MRR zapewniło KE, że sprawdzi czy domniemana korupcja - sprawa objęta
śledztwem ws. zamówień w informatyce - dotyczyła unijnych projektów i że w razie czego zatrzyma lub
wycofa unijne dofinansowanie. W związku z tym, KE na razie nie podejmuje żadnych własnych działań.

MRR zapewniło KE, że sprawdzi czy domniemana korupcja - sprawa objęta śledztwem ws. zamówień w informatyce - dotyczyła unijnych projektów i że w razie czego zatrzyma lub wycofa unijne dofinansowanie. W związku z tym, KE na razie nie podejmuje żadnych własnych działań.

"Na tym etapie nie widzimy powodu do działania, ponieważ jest jasne, że polskie władze działają w tej sprawie i mamy zapewnienie, że jeśli zostanie ustalone powiązanie (między sprawą o korupcję a unijnymi projektami - PAP), płatności nie zostaną dokonane albo zostaną wycofane" - powiedziała w poniedziałek polskim dziennikarzom rzeczniczka Komisji Europejskiej (KE) ds. polityki regionalnej Shirin Wheeler.

Wyjaśniła, że w przypadku wycofania funduszy UE z jakichś projektów, nie przepadają one, ale mogą zostać przekierowane na inne projekty.

CBA zatrzymało w ostatnich dniach 20 osób podejrzewanych o korupcję. Ma to związek z prowadzonym przez stołeczną prokuraturę apelacyjną śledztwem dot. zamówień na zakup sprzętu i usług teleinformatycznych przez Centrum Projektów Informatycznych b. MSWiA oraz KGP. Wśród zatrzymanych byli wiceprezes Głównego Urzędu Statycznego, pracownik Centrum Informatyki Statystycznej, 15 przedstawicieli firm informatycznych oraz Monika F., była już naczelnik Wydziału Zamówień Publicznych w Biurze Dyrektora Generalnego MSZ.

W czwartek zarzuty przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej usłyszeli: wiceszef MSWiA Witold D. i wicedyrektor Centrum Projektów Informatycznych tego resortu, Tomasz K.

Pod koniec 2012 r. Komisja Europejska wstrzymała refundację 3,5 mld zł na inwestycje realizowane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w ramach programów unijnych. Komisja argumentowała, że przy współfinansowanych z funduszy UE inwestycjach drogowych mogło dochodzić do nieprawidłowości, polegających na zmowie przetargowej wykonawców. Polskie władze wdrożyły zaakceptowany przez KE plan działania i fundusze zostały odblokowane w marcu br. (PAP)

jzi/ mki/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)