Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KE wzywa W.Brytanię, by nie dyskryminowała obywateli nowych państw

0
Podziel się:

Komisja Europejska wezwała W. Brytanię do zaprzestania dyskryminacji
obywateli 8 państw, w tym Polski, przy przyznawaniu prawa pobytu dla pracowników. Bruksela zwróciła
się do rządu w Londynie o zniesienie zapisów pozbawiających pracowników części świadczeń.

Komisja Europejska wezwała W. Brytanię do zaprzestania dyskryminacji obywateli 8 państw, w tym Polski, przy przyznawaniu prawa pobytu dla pracowników. Bruksela zwróciła się do rządu w Londynie o zniesienie zapisów pozbawiających pracowników części świadczeń.

Dyskryminujące warunki prawa pobytu pracowników dotyczą obywateli Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Słowacji, Słowenii i Węgier, państw, które w 2004 r. przystąpiły do UE. W przeciwieństwie do innych starych krajów Unii Londyn od razu zezwolił obywatelom "8" na pracę w Wielkiej Brytanii. Inne wprowadziły dla nich okresy przejściowe.

"Komisja uważa, że te dyskryminujące zasady są sprzeczne z przepisami przejściowymi dotyczącymi swobodnego przepływu pracowników i z obowiązkiem zapewnienia równego traktowania bez względu na obywatelstwo" - czytamy w czwartkowym komunikacie KE.

Tym samym Komisja otworzyła formalną procedurę karną przeciwko Wielkiej Brytanii za niewypełnienie zobowiązań państwa członkowskiego. Wielka Brytania ma dwa miesiące na dostosowanie swoich przepisów do prawodawstwa UE. W przeciwnym razie Komisja może podjąć decyzję o skierowaniu pozwu do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Zgodnie z brytyjskim programem rejestracji pracowników (Worker Registration Scheme) obywatelom Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Słowacji, Słowenii i Węgier, którzy przerwali pracę przed upływem jednego roku od początku zatrudnienia nie przysługuje prawo pobytu ze względu na pracę.

Posiadanie tego prawa pobytu jest zgodnie z brytyjskimi przepisami jednym z warunków ubiegania się o dodatek mieszkaniowy, zasiłek na lokalny podatek od nieruchomości lub pożyczkę w sytuacjach kryzysowych, a także przyznania mieszkania socjalnego i zapomogi dla osób bezdomnych.

Bez prawa pobytu obywatele ósemki są obecnie pozbawieni możliwości otrzymania tych świadczeń. Według Komisji jest to sprzeczne z przepisami przejściowymi dotyczącymi swobodnego przepływu pracowników, które umożliwiają Wielkiej Brytanii do końca kwietnia 2011 r. ograniczanie praw obywateli wymienionych państw członkowskich do podejmowania pracy w tym kraju.

Te przepisy przejściowe pozwalają Wielkiej Brytanii na ograniczanie pod pewnymi warunkami prawa pobytu ze względu na pracę, ale nie zezwalają na dyskryminację przy wypłacaniu świadczeń.(PAP)

stk/ icz/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)