Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kenia: Szef MSW: w centrum handlowym pozostało niewielu zakładników

0
Podziel się:

Minister spraw wewnętrznych Kenii Joseph Ole Lenku
powiedział w poniedziałek, że z oblężonego centrum handlowego Westgate w Nairobi ewakuowano prawie
wszystkich zakładników; liczbę zakładników pozostających w budynku określił jako bardzo niewielką.

bEEeCrLp

Minister spraw wewnętrznych Kenii Joseph Ole Lenku powiedział w poniedziałek, że z oblężonego centrum handlowego Westgate w Nairobi ewakuowano prawie wszystkich zakładników; liczbę zakładników pozostających w budynku określił jako bardzo niewielką.

Lenku oświadczył również, że liczba ofiar trwającego od soboty oblężenia centrum handlowego wyniosła 62 osoby. Jest to nieco niższy bilans niż ostatnie dane kenijskiego Czerwonego Krzyża, który informował o 69 ofiarach śmiertelnych i 63 zaginionych.

Kenijski minister zapewnił też, że siły bezpieczeństwa kontrolują wszystkie piętra oblężonego centrum i terroryści nie mogą się wymknąć.

bEEeCrLr

Zdaniem szefa MSW w operacji kenijskich sił bezpieczeństwa, którą określił jako bardzo ostrożną i wyważoną, zginęło w poniedziałek dwóch terrorystów-mężczyzn. Minister nie potwierdził doniesień, opartych na relacjach świadków, jakoby wśród terrorystów były kobiety; według Lenku niektórzy napastnicy byli przebrani w damskie stroje.

W poniedziałek gmachem Westgate wstrząsnęły cztery silne eksplozje; nad budynkiem wzniosły się chmury czarnego dymu. Cytowany przez agencję Reutera anonimowy przedstawiciel sił bezpieczeństwa powiedział, że to kenijscy wojskowi spowodowali eksplozję, próbując dostać się przez dach do budynku.

Informowano, że z miejsca oblężenia usunięci zostali dziennikarze i operatorzy.

Do przeprowadzenia zamachu przyznała się somalijska radykalna milicja islamska Al-Szabab.

bEEeCrLx

Dowódca kenijskiej armii generał Julius Karangi oświadczył w poniedziałek, że wśród zamachowców byli przedstawiciele wielu różnych krajów "z całego świata". "Sądzimy, że nie jest to lokalne wydarzenie. Zwalczamy tutaj globalny terroryzm i sugeruje to wystarczający materiał wywiadowczy, którym dysponujemy" - powiedział generał. Dodał, że siłom bezpieczeństwa znana jest liczba napastników, ale jej nie sprecyzował.

Szturm armii kenijskiej na centrum Westgate rozpoczął się w niedzielę o zmroku. Dwa wojskowe śmigłowce nadleciały nad budynek, słyszano odgłosy eksplozji i wymiany ognia.

Członkowie Al-Szabab, mającej powiązania z Al-Kaidą, wtargnęli do centrum handlowego w sobotę. Według świadków napastnicy pozwolili wyjść z centrum muzułmanom, po czym otworzyli ogień do pozostałych klientów. Napastnicy domagają się wycofania kenijskich wojsk z Somalii; nie stawiają żadnych innych żądań.

Centrum Westgate w Nairobi jest licznie odwiedzane przez bogatych klientów, zarówno miejscowych, jak i zagranicznych. (PAP)

bEEeCrLy

ksaj/ mc/

14635358 15635436 arch.

bEEeCrLS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)