Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KEP o beatyfikacji Jana Pawła II i polskiej prezydencji

0
Podziel się:

O przygotowaniach do beatyfikacji Jana Pawła II i wyzwaniach związanych z
polską prezydencją rozmawiali biskupi podczas 345. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu
Polski.

O przygotowaniach do beatyfikacji Jana Pawła II i wyzwaniach związanych z polską prezydencją rozmawiali biskupi podczas 345. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.

Podczas dwudniowych obrad w zakopiańskiej "Księżówce" biskupi zadecydowali też o wyrażeniu solidarności z narodem Japonii. W najbliższą niedzielę wierni będą modlić się w tej intencji; zostanie też przeprowadzona zbiórka. "Apelujemy o wyrażenie życzliwości wobec tych ludzi, okazanie im serca, bo w takich momentach również to się liczy" - powiedział w środę przewodniczący KEP abp Józef Michalik podczas kończącej obrady konferencji prasowej.

Według kard. Stanisława Dziwisza, "dzięki Wielkiemu Postowi jesteśmy już duchowo przygotowani do beatyfikacji Jana Pawła II". "Najlepszym przygotowaniem do beatyfikacji jest nasze przygotowanie do świąt: to jest porządkowanie - naszych sumień osobistych, także sumienia społecznego. Ostatnie dni to okazja na pogłębienie tego dziedzictwa, które nam zostawił Ojciec Święty, a także nowego spojrzenia na jego osobę - jako na świętego. To będzie nasze zadanie, aby księgę jego życia czytać na nowo" - powiedział metropolita krakowski.

Jak podkreślił abp Michalik, w związku ze zbliżającą się prezydencją polską, "Kościół z życzliwością będzie towarzyszył wszelkim poczynaniom, które będą miały na celu budowanie nowej Europy na solidnych fundamentach wartości moralnych i etycznych".

"Ostatnio Europa podjęła bardzo ciekawą perspektywę zainteresowania się prześladowaniami religijnymi. Są pewne grupy ludzi, które nie rozumieją rzeczywistości nadprzyrodzonej, we wszystkim chcą widzieć interes materialny. Kościół chce postępu materialnego, ale chce jednocześnie, by nie była ograniczania człowieka, bo człowiek musi się rozwijać jako całość, w wymiarze duchowym i wartości także. Dlatego będziemy towarzyszyć uwagą i życzliwością wszystkim poczynaniom, które będą się wiązać z wyzwaniami prezydencji" - powiedział abp Michalik.

Biskupi zaapelowali o przeciwdziałanie prześladowaniom religijnym. "Powinniśmy apelować do krajów, których przedstawiciele cieszą się u nas pełną wolnością o taką samą wolność" - powiedział sekretarz generalny KEP bp Stanisław Budzik.

Biskupi dokonali również wyboru do gremiów Episkopatu; na członka Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu został wybrany kard. Kazimierz Nycz; do Rady Stałej - ordynariusz kielecki bp Kazimierz Ryczan.

Podczas konferencji prasowej poinformowano także o przygotowaniach do wydania dokumentu społecznego, w którym biskupi m.in. będą zwracać uwagę na konieczność obecności wartości w polityce. Dokument taki ukaże się prawdopodobnie przed końcem roku. KEP wyraziła także zgodę na planowaną "wymianę ikon" z rosyjskim kościołem prawosławnym: Matki Boskiej Częstochowskiej i Matki Boskiej Smoleńskiej. Szczegóły mają zostać uzgodnione w terminie późniejszym.

Dwudniowe obrady biskupów odbywały się we wtorek i środę w zakopiańskim domu rekolekcyjno-wypoczynkowym "Księżówka" z okazji obchodów 100-lecia jego powstania.

W wieczór poprzedzający zebranie plenarne w "Księżówce" biskupi mieli okazję obejrzeć film dokumentalny "Jan Paweł II - szukałem was". We wtorek rano celebrowali mszę św. wieńczącą jubileusz 100-lecia domu rekolekcyjno-wypoczynkowego Episkopatu. Wieczorem udali się do sanktuarium na Olczy, gdzie znajduje się centrum stowarzyszenia Cudownego Medalika (związanego z objawieniami Matki Bożej w Paryżu w 1830 r.). Byli także na Kasprowym Wierchu, gdzie we wtorek zainaugurowano 75-lecie kolejki linowej.

W środę przed rozpoczęciem obrad biskupi koncelebrowali mszę św. w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, o którym papież Jan Paweł II mówił, że jest mu ono "w najszczególniejszy sposób bliskie i drogie", ze względu na kult Matki Bożej Fatimskiej, za której wstawiennictwem przeżył zamach z 13 maja 1981 roku. (PAP)

hp/ abr/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)