Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kerry: moja wypowiedź w sprawie syryjskiej broni chemicznej nie była propozycją

0
Podziel się

Sekretarz stanu USA John Kerry powiedział szefowi dyplomacji Rosji
Siergiejowi Ławrowowi, że jego wypowiedź, w sprawie syryjskiej broni chemicznej miała charakter
retoryczny i nie była propozycją - ujawniło w poniedziałek źródło w rządzie USA.

bEqaFrQR

Sekretarz stanu USA John Kerry powiedział szefowi dyplomacji Rosji Siergiejowi Ławrowowi, że jego wypowiedź, w sprawie syryjskiej broni chemicznej miała charakter retoryczny i nie była propozycją - ujawniło w poniedziałek źródło w rządzie USA.

Kerry powiedział w Londynie, że prezydent Baszar el-Asad może zapobiec interwencji zbrojnej USA, jeśli przekaże wspólnocie międzynarodowej całą swą broń chemiczną w ciągu tygodnia. Zastrzegł przy tym od razu, że nie wierzy aby syryjski prezydent byłby gotów na takie rozwiązanie.

Departament Stanu bezzwłocznie zaznaczył, że nie należy interpretować wypowiedzi Kerry'ego jako ultimatum lub oferty negocjacyjnej skierowanej do Asada.

bEqaFrQT

Według wspomnianego źródła, Kerry wyraził również "poważny sceptycyzm" wobec apelu Ławrowa, który podchwycił wypowiedź Kerry'ego i zaapelował do Syrii o umieszczenie pod kontrolą międzynarodową jej arsenału chemicznego, aby później go zniszczyć.

Sekretarz stanu USA podkreślił, że USA rozpatrzą "każdą poważną propozycję", ale nie może to być powodem opóźnienia w staraniach Białego Domu uzyskania zgody Kongresu na użycie siły wobec Syrii.

Ławrow poinformował w poniedziałek, że Moskwa złożyła Syrii ofertę w sprawie kontroli nad bronią chemiczną. "Wzywamy władze Syrii, by nie tylko zgodziły się na ustanowienie międzynarodowej kontroli nad miejscami przechowywania broni chemicznej i by broń chemiczna została następnie zniszczona, ale także do tego, by przyłączyły się w pełni do Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej" - oświadczył Ławrow. Wyraził nadzieję, że odpowiedź Syrii na tę propozycję pozwoliłaby uniknąć zbrojnego ataku na Syrię, rozważanego przez Stany Zjednoczone.

Krótko potem szef MSZ Syrii Walid el-Mualim powiedział, że jego kraj przyjmuje z zadowoleniem tę propozycję. (PAP)

bEqaFrQZ

jm/

14544584 14544598 arch.

bEqaFrRu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)