Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kerry: Obama zachowuje wszystkie warianty działań co do Syrii

0
Podziel się

#
wypowiedź Kerry'ego o krajach gotowych uczestniczyć w interwencji
#

bEpWndnp

# wypowiedź Kerry'ego o krajach gotowych uczestniczyć w interwencji #

07.09. Paryż (PAP/Reuters,AFP) - Prezydent USA Barack Obama nie podjął jeszcze decyzji, czy będzie czekał na raport inspektorów ONZ na temat użycia w Syrii broni chemicznej; Obama pozostawia sobie wszystkie warianty działania - powiedział w sobotę w Paryżu sekretarz stanu USA John Kerry.

Ocenił on jako "bardzo mocne" oświadczenie szefów dyplomacji krajów Unii Europejskiej, którzy zaapelowali na spotkaniu w Wilnie o "jasną i mocną odpowiedź" na użycie w Syrii broni chemicznej.

bEpWndnr

Na konferencji prasowej ze swym francuskim odpowiednikiem Laurentem Fabiusem Kerry powiedział, że jest "zachęcony" tą deklaracją, mimo że - jak zauważa agencja AFP - ministrowie nie poparli w niej militarnego ataku na Syrię.

Kerry poinformował przy tym, że wiele krajów jest gotowych wziąć udział w interwencji przeciwko syryjskiemu reżimowi. "Pewna liczba krajów - liczba dwucyfrowa - jest gotowa wziąć udział w akcji wojskowej. Mamy więcej krajów gotowych do akcji militarnej, niż moglibyśmy obecnie wykorzystać w takim działaniu, jakie przewidujemy" - powiedział.

Fabius wyraził zadowolenie z powodu, jak to określił "szerokiego i rosnącego poparcia" dla "mocnej" reakcji na użycie w Syrii broni chemicznej. "Siedem z ośmiu krajów G8 podziela naszą analizę w sprawie mocnej reakcji, podziela ją też 12 krajów G20" - oświadczył Fabius. Powołał się też na poparcie ze strony Unii Europejskiej i Rady Współpracy Zatoki Perskiej.

Ministrowie spraw zagranicznych 28 krajów UE uzgodnili w sobotę w stolicy Litwy, że potrzebna jest "jasna i mocna" odpowiedź wspólnoty międzynarodowej w kwestii Syrii; uznali za poważne dowody na użycie broni chemicznej przez reżim Baszara el-Asada. Zarazem, nie udzielili poparcia działaniom militarnym proponowanym przez USA i Francję.

bEpWndnx

UE podkreśla potrzebę, by dalej postępować w sprawie kryzysu syryjskiego zgodnie z procedurami ONZ" - oświadczyła szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton, wyrażając nadzieję, że wstępne ustalenia ekspertów ONZ będą "opublikowane tak szybko, jak to możliwe".

Wcześniej w sobotę źródła dyplomatyczne USA przekazały, że podczas spotkania w Wilnie z unijnymi ministrami Kerry powiedział, że USA nie zobowiążą się do czekania na raport ekspertów ONZ.

Wspólnota międzynarodowa oczekuje na ogłoszenie oceny ekspertów, którzy badali w Syrii doniesienia o użyciu broni chemicznej pod Damaszkiem 21 sierpnia. USA oświadczyły, że są głęboko przekonane, że doszło do ataku chemicznego, dokonały go wojska Asada i że zginęło w nim ponad 1400 osób. (PAP)

klm/ awl/ ap/

bEpWndny

14532676 arch.

bEpWndnS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)