Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kerry wezwał rząd Iraku, by wstrzymał tranzyt broni do Syrii

0
Podziel się:

W trakcie niezapowiedzianej wizyty w Iraku sekretarz stanu USA John
Kerry wyraził wobec premiera Nuriego al-Malikiego swe zaniepokojenie w związku z wykorzystywaniem
irackiej przestrzeni powietrznej przez irańskie samoloty, transportujące broń do Syrii.

Kerry wezwał rząd Iraku, by wstrzymał tranzyt broni do Syrii
(United States Department of State)

W trakcie niezapowiedzianej wizyty w Iraku sekretarz stanu USA John Kerry wyraził wobec premiera Nuriego al-Malikiego swe zaniepokojenie w związku z wykorzystywaniem irackiej przestrzeni powietrznej przez irańskie samoloty, transportujące broń do Syrii.

Administracja prezydenta Baracka Obamy sądzi, że loty takie, jak też przewozy broni lądem odbywają się niemal każdego dnia i wspierają reżim syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada w jego trwającej już ponad dwa lata walce ze zbrojną rewoltą - powiedział zastrzegający sobie anonimowość przedstawiciel władz USA.

Kerry poinformował, że powiedział Malikiemu, iż przeloty irańskich samolotów przez przestrzeń powietrzną Iraku _ stanowią problem _. - _ Wszystko, co wspiera prezydenta Asada stanowi problem. Bardzo wyraźnie oświadczyłem premierowi, że przeloty z Iranu faktycznie pomagają utrzymać prezydenta Asada i jego reżim _ - powiedział Kerry dziennikarzom po rozmowie z Malikim.

Wypowiadając się przed spotkaniem przedstawiciel władz USA poinformował, że od lipca iracki rząd dokonał inspekcji tylko dwóch irańskich lotów i że Kerry ma ostrzec Irak, iż nie będzie zasługiwał na udział w rozmowach na temat przyszłości Syrii, jeśli nie podejmie działań na rzecz wstrzymania dostaw broni.

Przedstawiciele irackich władz zaprzeczają, by zezwolono na transfer broni z Iranu do Syrii przez przestrzeń powietrzną Iraku. - _ Wykonaliśmy nasz obowiązek, jakim było wyrywkowe skontrolowanie pewnej liczby irańskich lotów i nie znaleźliśmy jakiejkolwiek przemycanej broni _ - powiedział członek komisji bezpieczeństwa i obrony irackiego parlamentu Abbas al-Bajati.

Powiązani z Al-Kaidą iraccy rebelianci sunniccy nasilili w ostatnich miesiącach ataki na stanowiących większość ludności kraju szyitów, starając się rozniecić ponownie międzywyznaniowy konflikt na szeroką skalę. Zachęciły ich wydarzenia w sąsiedniej Syrii, gdzie sunniccy powstańcy walczą ze sprzymierzonym z szyickim Iranem Asadem.

W trakcie rozmów z Malikim Kerry poprosił również, by premier wraz ze swym zdominowanym przez szyitów rządem ponownie rozważył wcześniejszą decyzję o odłożeniu wyborów lokalnych w zamieszkałych w większości przez sunnitów prowincjach Anbar i Niniwa. Miały się one pierwotnie odbyć 20 kwietnia, ale w ubiegłym tygodniu rząd postanowił opóźnić je o pół roku, uzasadniając to utrzymującym się tam napięciem i pogróżkami wobec członków komisji wyborczych. Zdaniem USA przesunięcie wyborów spowoduje nasilenie się aktów przemocy.

Czytaj więcej w Money.pl
Proszą Irak by przeszkodził w dostawie broni Wiceprezydent USA Joe Biden interweniował w rozmowie z premierem Iraku Nurim al-Malikim, aby władze tego kraju przeszkodziły w dalszym przerzucaniu przez jego przestrzeń powietrzną irańskiej broni dla reżimu syryjskiego.
USA zabrania tam lotów. Iran łamie zakaz Iran wznowił transport sprzętu wojskowego do Syrii przez przestrzeń powietrzną Iraku.
Prezydent obiecuje oczyścić kraj. Dlaczego? Syryjskie władze ogłosiły piątek i sobotę dniami żałoby - podała oficjalna agencja SANA.
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)